Kiderült, hogy a Fidesz-KDNP elmegy-e a rendkívüli országgyűlési ülésre
A lépésnek jelentősége van, ugyanis, ha nem jelennek meg, akkor az Országgyűlés nem lesz határozatképes.
A választások után az ellenzéki összefogás azonnal széthullott, azóta azzal vannak elfoglalva, hogyan tudnának egymásnak keresztbe tenni, aztán előálltak az első közös ötlettel: rendkívüli parlamenti ülést szerettek volna.
Ennek a témája a rezsicsökkentés új módja, az infláció és a katás adózás lett volna, ugyanis mindegyik párt előállt egy saját javaslattal:
- A Momentum a katatörvény eltörléséért harcolt volna,
- A DK a rezsiemelés ellen,
- a Párbeszéd a súlyos élelmiszerválsággal szemben emelt volna szót,
- az MSZP pedig a Kádár-kockák korszerűsítését tűzte volna napirendre szintén a rezsinövekedés kapcsán.
- Az LMP témája az 5000 forintos klímabérlet lett volna,
- A Jobbiké pedig 0 százalékos áfakulcsot élelmiszereknél és a gyerekneveléshez szükséges termékeknél.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté azonban az ATV.hu kérdésére tisztázta, nem vesz részt a kormánypárt a kezdeményezett ülésen, így az nem lehet határozatképes – írja az Infostart.
A Momentum MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleménye szerint az ülésre augusztus 8-án egy órakor kerül sor.
Arról tájékoztattak: az ellenzéki pártokkal közösen azt kezdeményezték, hogy az Országgyűlés még hatályba lépése előtt törölje el a katatörvényt és a kormány segítse meg a megélhetési válság miatt bajba jutott embereket úgy, hogy a kormánypártok elfogadják az ellenzékiek módosító javaslatait.
Közlésük szerint azonban egyértelművé vált, hogy „a Fidesznek semennyire sem számít a magyar emberek, családok sorsa, hiszen Kocsis Máté – Fidesz-frakcióvezető – előre jelezte, hogy pártja nem fog részt venni a rendkívüli ülésen”.
Az ülés előzetes napirendjén – a napirend előtti felszólalásokat követően – interpellációk, azonnali kérdések és kérdések is szerepelnek, valamint határozatképesség esetén több ellenzéki előterjesztést is megtárgyalnának.
A többi között a rezsiemelés megszüntetéséről, a lakóépületek szigeteléséről, az élelmiszerválság leküzdéséről, a klímabérlet bevezetéséről, valamint az egyes termékek áfamenetességéről szóló javaslatokat terjesztett a Ház elé az MSZP, a DK, a Párbeszéd, az LMP és a Jobbik.