Több tízezer fiatal jutna saját lakáshoz az MNB javaslatával
Évente akár húszezer ember – főként fiatal – juthatna saját lakáshoz Magyarországon a jegybank javaslatának megvalósulásával, mely többek között mérsékelné az első vásárlókra vonatkozó önerőelvárást.
Az első lakásvásárlókra vonatkozó önerőelvárás mérséklésének ötletét vetette fel az MNB a csütörtökön publikált Makroprudenciális jelentésében – számolt be a Napi.hu.
A jegybanki szakértők szerint “a lakáspiacon a – jellemzően fiatal – első lakásvásárlók a hitelből történő lakásvásárlásnál gyakran hátrányos helyzetbe kerülnek, mivel kisebb jövedelmük miatt nehezen tudják a lakásárakkal együtt növekvő szükséges önerőt előteremteni. Ugyanakkor ezen potenciális adósok alacsonyabb hitelkockázatot jelenthetnek a bankok számára, mivel főként lakhatási célra vásárolnak ingatlant, jövedelmük pedig várhatóan növekszik majd a hitel futamideje alatt” – olvasható a jelentésben.
Hangsúlyozták: az elmúlt évek során a lakásárak emelkedése miatt – főként Budapesten – több társadalmi csoport számára is érdemben romlott a hitelből történő lakásvásárlás elérhetősége. És bár a rendelkezésre álló állami támogatások csökkentették a hitelből történő lakásvásárláshoz szükséges jövedelem mértékét, az emelkedő lakásárak az elvárt önerőszükségletet emelték.
Emiatt a hitelfedezeti mutató (HFM) egyre jelentősebb korlátozást jelent egyes ügyfelek, leginkább a fiatal hitelfelvevők számára – emelték ki a jelentésben.
Az elmúlt években az új lakáshitelek mintegy 25 százalékát 70-80 százalék közötti HFM értékkel vették fel, a 40 év alatti korosztály esetében azonban ez az arány már 30 százalék, amely jelentősen rontja a fiatalabb, nagyobb részben első lakásvásárlók lakáshoz jutási lehetőségeit.
Több európai országban az első lakásvásárlókat (jellemzően 35 éves kor alatt) kisebb önerő vagy lazább jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) előírásával támogatják, amit néhány országban az állam kezzességvállalással egészít ki.
A Magyar Nemzeti Bank szakértői szerint az első lakást vásárló fiatalokkal szemben az 5-10 százalékponttal kisebb önerő előírása évente akár 20 ezer ember lakáshoz jutását könnyíthetné meg Magyarországon, évi 70-200 milliárd forint lakáshitel-kihelyezést érintve.
“A közvetlen hatások mellett jelentős lenne továbbá az eddig a lakáshitelpiacról a túl alacsony megtakarításuk miatt kiszorult ügyfelek belépéséből eredő közvetett addicionális hitelezési hatás is. Az érintett ügyfelek így magasabb hitelösszeghez, ezzel jobb minőségű vagy nagyobb lakáshoz juthatnak, illetve új lakásvásárlók is megjelenhetnek a lakáspiacon. A kedvezménnyel elérhető magasabb hitelösszegből eredő kockázatokat a jellemzően fiatalabb hitelfelvevők várhatóan növekvő jövedelme és a saját használatra vásárolt ingatlancélból eredő magasabb törlesztési fegyelem mérsékelheti” – fogalmaz a jelentés.
“Az alacsonyabb HFM limitek bevezetését hosszabb távon kiegészíthetné és az esetleges kockázatokat tovább mérsékelhetné a jelzáloggal nem fedezett kitettségrészt fedező hitelbiztosítás vagy állami garancia bevezetése is. A kedvezményes HFM limitek esetleges bevezetése a piaci folyamatoktól függően, a potenciális hasznokat és kockázatokat mérlegelve, a piaci és állami szereplőkkel való kooperáció keretében lehet megfontolandó.”