Ferencz Orsolya elárulta, mennyi lesz egy magyar űrhajós rezsiórabére
Arról is szót ejtett, hogy 30 napos lesz az űrprogram, s miután visszatértek, biopsziát is végeznek rajtuk, hogy nyomon kövessék a szervezetükben végbemenő változásokat.
Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos többek között a magyar űrhajósjelöltek kiképzésének állásáról, az Európai Unió szerepéről az űrkutatásban, illetve a magyar részvétellel zajló exobolygó-kutatásról is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában.
Emlékeztetett, hogy tavasszal bejelentésre került, ki az a négy ember, aki megkezdte a kiképzést. „De azért a kiképzés maga is a válogatás része maradt, hiszen nem négy ember fog majd feljutni az űrállomásra, hanem egy. Ez a négy ember hamarosan egy zéró G repülést fog majd végrehajtani, egy parabolarepülést” – tette hozzá.
Majd azzal folytatta: „Nagyon sok kiképzési szakaszon már részben túl vannak, részben még benne vannak, az év végén fog kiderülni, hogy a négyből ki az a kettő, aki majd az Egyesült Államokban, Houstonban folytathatja az amerikai programot”.
Azok sem maradnak feladat nélkül, akik végül nem repülnek
Ferencz Orsolya egy kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy egy asztronauta rezsiórabére 144 ezer dollár (kb. 50 millió forint), ami elmondása szerint tud több is lenni, meg kevesebb is. Az űrséta például drágábbá teszi – írta az Infostart.
Az interjúból sok más dolog mellett kiderült az is, hogy 30 napos lesz az űrprogram, 28 munkanappal, s ezalatt 70-75 decibel állandó zajterhelésben lesznek. Miután visszatértek, biopsziát is végeznek rajtuk, hogy nyomon kövessék a szervezetükben végbemenő változásokat.
De akik végül nem repülnek, azok sem maradnak feladat nélkül: „Rájuk földi szerepkör hárul. A földi irányítóközpontban is nagyon fontos feladatok vannak, illetve be kell kapcsolódni a misszió földi munkájába is. Utána pedig óriási feladatuk lesz az oktatásban, a népszerűsítésben, a tudományos ismeretterjesztésben. Egy életre őket eljegyezte az űrtevékenységgel” – fogalmazott a miniszteri biztos.