Ferenc pápa: „A bántalmazás az egyház szégyene és megaláztatása”
Ferenc pápa belgiumi látogatása során arra kérte a helyi egyházat, hogy nyújtson segítő kezet az abúzus áldozatainak.
A Szentatya csütörtökön érkezett Belgiumba, ahol az elmúlt évtizedekben az egyházi személyek által elkövetett gyermekbántalmazások és azok eltussolása mély sebeket ejtett a társadalmon. A pápa pénteken találkozott a belga klérussal Brüsszelben, ahol hangsúlyozta az áldozatok felé való közeledés és támogatás fontosságát.
Ferenc pápa nem kerülte meg a kényes témát, és nyíltan beszélt az egyházat ért szégyenről. „A bántalmazás az egyház szégyene és megaláztatása” – jelentette ki, hozzátéve, hogy „csak bocsánatot kérhetünk”. A nap folyamán több mint két órát töltött 17 áldozattal személyes beszélgetéssel.
A belga társadalmat mélyen megrázta, amikor 2010-ben napvilágra került Roger Vangheluwe püspök bántalmazási ügye. Mia De Schamphelaere politikus, aki az áldozatsegítő központokat képviselte, így fogalmazott a pápának: „Mint sok állampolgár, mi is megrémültünk, elszomorodtunk és tehetetlennek éreztük magunkat. Hívőként sokkolt és szégyennel töltött el minket a helyzet.”
Ferenc pápa elismerését fejezte ki az áldozatsegítő központok munkájáért, amelyek „a haragot és fájdalmat segítséggé, közelséggé és együttérzéssé alakítják”. A Szentatya hangsúlyozta: „A bántalmazások szörnyű szenvedést és sebeket okoznak, még a hit útját is alááshatják. Nagy irgalmasságra van szükség ahhoz, hogy ne váljunk érzéketlenné az áldozatok szenvedésével szemben.”
A pápa rámutatott, hogy az erőszak mögött gyakran hatalommal való visszaélés áll. Emellett meghallgatta egy börtönlelkész tanúságtételét is, és kiemelte, hogy „senki sincs örökre elveszve”. Ferenc pápa szerint bár fontos a földi igazságszolgáltatás útjait követni, a büntetésnek gyógyuláshoz kell vezetnie, segítve az embereket abban, hogy visszataláljanak az életbe és a társadalomba.