„Ha nem hallotok rólam a közösségi médiában, meghaltam”
„Ha nem adok életjelet a közösségi médiában, meghaltam” – írta Noof al-Maadeed követőinek, majd nem sokkal később eltűnt.
Emberi jogvédő csoportok azt követelik a katari hatóságtól, mutasson be bizonyítékot arról, hogy Noof al-Maadeed éltben van. Egyre inkább attól tartanak, a 23 éves nőt meggyilkolták vagy őrizetbe vették – adta hírül a The Guardian.
Noof al-Maadeed október közepe óta nem ad életjelet magáról, mióta visszatért Katarba az Egyesült Királyságból. A fiatal aktivista 2 évvel ezelőtt menekült el hazájából, miután állítólag életére törtek, szökését pedig a közösségi médiában dokumentálta.
Miután a katari hatóság biztosította róla, hogy biztonságban van, a nő visszavonta politikai menedékkérelmét az Egyesült Királyságban, hogy hazatérjen. Október 13-án viszont eltűnt Twitterről és Instagramról, ahol korábban azt mondta követőinek, ha elhallgat, kezdhetnek aggódni az életéért.
Támogatói azonnal tudni akarták, mi történt vele, egy katari tisztviselő szerint viszont a nő jó egészségnek örvend, és a magánélete védelmében kellett elzárkóznia a nyilvánosságtól. Bizonyítékokkal azonban nem szolgált a kormány, így az aggódó hangok nem csillapodtak.
Súlyos belső vérzéssel kórházba kerültek szintetikus marihuánát fogyasztó fiatalok
„Amit biztosan tudunk, az az, hogy ebben a pillanatban is közvetlen veszélyben van. Megölték vagy őrizetbe vették, ehhez nem fér kétség” – kommentálta Khalid Ibrahim, egy emberi jogokat felügyelő helyi szervezet vezetője.
Ibrahim azzal vádolja a katari hatóságokat, ígéretükkel ellentétben nem biztosítottak védelmet a fiatal nőnek, hanem október 13-án átadták őt a családjának. Al-Maadeed október elején tweetelte, apja bejutott a szállodába, élete pedig veszélyben van, miután családtagjai háromszor próbálták már megölni. Másnap adott utoljára nyilvánosan hírt magáról.
A Katarban érvényes gyámügyi törvények olyan alapvető jogaikban korlátozzák a nőket, mint munkavállalás, országhatárt átlépő utazás vagy épp reproduktív egészségügyi ellátás. „Életük sok területén gyermekként kezelik a felnőtt nőket Katarban” – számolt be év elején a Human Rights Watch.