Felfüggesztettet kapott az anya, akinek kisgyermeke két éve kizuhant az ablakon
A kisgyermek több életveszélyes sérülést is szenvedett.
A Fővárosi Törvényszék 2023. december 14-én előkészítő ülésen ítéletet hirdetett abban a büntetőügyben, amelyben az ügyészség egy édesanyát gondatlanságból elkövetett életveszélyt okozó testi sértés vétségével vádolt. Az ítéleti tényállás szerint a terhelt 2021. június 22-én két kiskorú gyermekével otthon tartózkodott.
Amíg az édesanya az egyik gyermekével a konyhában volt, a másik a nappaliban felmászott a kanapéra, onnan pedig a radiátoron keresztül az ablakpárkányra és a kinyitott ablakon, valamint a nyitott szúnyoghálón keresztül több mint 3,5 méter magasságból kizuhant a ház melletti járdára. A gyermek 8 napon túl gyógyuló, életveszélyes sérüléseket szenvedett, amelyek elkerülhetők lettek volna, ha a vádlott a tőle elvárható figyelem és körültekintés tanúsításával kizárja annak lehetőségét, hogy a kiskorú gyermek felmásszon a nyitott ablakhoz és azon további akadály nélkül kieshessen.
Elismerte bűnösségét a felelőtlen anya
A terhelt az előkészítő ülésen a vádirattal egyezően elismerte bűnösségét és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról. A bíróság a bűnösség beismerését, valamint a tárgyaláshoz való jogról történő lemondó nyilatkozatot elfogadta, ezért a felszólalásokat és a vádlott utolsó szó jogán tett nyilatkozatát követően – az ügyészi indítvánnyal egyezően – gondatlanságból elkövetett életveszélyt okozó testi sértés vétségében mondta ki bűnösnek az asszonyt.
A Fővárosi Törvényszék a büntetés kiszabása során a vádlott javára enyhítő körülményként vette figyelembe a nő büntetlen előéletét, beismerését, a tárgyalásról történő lemondó nyilatkozatát, valamint azt, hogy rendezett családi körülmények között két kiskorú gyermeket nevel. További enyhítő körülménynek számított a gondatlanság foka, amely hanyag gondatlanság volt. Ezutóbbi lényege, hogy az édesanya nem látta előre magatartása lehetséges következményeit, mert elmulasztotta a tőle elvárható figyelmet és körültekintést. E magatartás a gondatlan cselekmények közül a legenyhébbnek számít.
Súlyosító körülmény volt ugyanakkor az, hogy a kiskorú sértett több életveszélyes sérülést is elszenvedett, azonban a bíróság szerint az valamelyest enyhítő körülménynek számít, hogy a gyermek állapota javuló tendenciát mutat. Az előkészítő ülésen az ügyész, a védő és a vádlott is megfogalmazta azt, hogy egy szülőnek nincs nagyobb büntetés annál, minthogy a saját gyermekét szenvedni látja, a bíróságnak azonban mindenképpen szükséges büntetést kiszabnia. A vádlott személyi körülményeire és az enyhítő körülmények nagy számára figyelemmel a bíróság a bűnösnek kimondott édesanyát 2 év próbaidőre felfüggesztett 1 év fogházbüntetésre ítélte.
Az eljáró bíró szóbeli indokolásában kihangsúlyozta, hogy a bíróság álláspontja szerint az ilyen ügyek felhívják a figyelmet arra, hogy mindent meg kell tenni a kiskorú gyermek érdekében: a szülőknek a lehető legnagyobb gondossággal és maximális odafigyeléssel kell eljárniuk ahhoz, hogy a jövőben elkerülhetőek legyenek az ilyen és ehhez hasonló esetek. A fellebbezésre jogosultak az ítéletet tudomásul vették, így az a mai napon jogerőre emelkedett.