Széknek használták, most kiderült, hogy egy értékes, ókori leletről van szó
Egy középiskolai tanár tette a felfedezést, aki azonnal értesítette az illetékes hatóságokat.
Egy III. Gordianus császár idejéből származó, római mérföldkövet fedeztek fel Törökországban. A beszámoló szerint a leletet egy mecset mellett találták meg, amelynek gyülekezeti tagjai – más járókelőkkel együtt – évtizedek óta ülőhelyként használták azt. A kőre pedig egy középiskolai irodalom tanár lett figyelmes, aki felfedezéséről azonnal értesítette az illetékes hatóságokat. Ezután szakértők érkeztek a helyszínre, s arra jutottak, hogy valóban egy mérföldkőről van szó, amely ráadásul Krisztus után 239-ben készült, tehát csaknem 2000 éves.
Itt fontos megjegyezni: a római kori mérföldkövek, más néven milliariumok fontos jelölői voltak a Római Birodalom kiterjedt úthálózatainak, amelyek segítették az utazókat a tájékozódásban. A milliariumokat jellemzően egy római mérföldenként, vagyis körülbelül 1480 méterenként helyezték ki, rájuk pedig számos hasznos feliratot véstek. Többek között szerepelt rajta az út neve, a legközelebbi település távolsága, illetve a császár vagy tisztviselő neve, aki a mérföldkő felállításáért felelt – írja a 24.hu az Arkeonews-ra hivatkozva.
Kiemelik: a most megtalált milliariumon található szövegből kiderült, III. Gordianus nemcsak ezt a mérföldkövet állíttatta fel, de az egész utat, amely mellé kihelyezték, az ő utasítására építették újjá. A kő viszont felfedezésének időpontjában már nem az eredeti helyén állt, ugyanis az 1970-es években – amikor a mecsetet építették – a munkások elmozdították és az oldalára döntötték, azóta használták ülőhelyként. A mérföldkövet mostanra egy helyi múzeumba szállították, ahol további vizsgálatok várnak rá.
Korábban egy indiai építkezésen is izgalmas felfedezést tettek: középkori kincshalomra bukkantak a munkások, akik állítólag egymás között akarták elosztani az értékes leleteket. Ám a felfedezésnek hamar elterjedt a híre, aminek az lett az eredménye, hogy az építési területet ellepték a kincsvadászok. Ez pedig a hatóságok figyelmét is felkeltette, akik elkobozták a kincseket és értesítették a helyi régészeti osztályt. A további részletekről ebben a cikkben írtunk bővebben.