Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fej-fej mellett Trump és Harris, de mi döntheti el az elnökválasztás eredményét?

Az Egyesült Államok történetének egyik legkiélezettebb elnökválasztási versenyére készül, ahol a közvéleménykutatások szerint szinte lehetetlen megjósolni a végeredményt.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/The Washington Post pool/Demetrius Freeman
Észak-Amerika

Szabó Kata

Szerkesztő

Az amerikai politikai térképet alapjaiban átrajzoló választási küzdelem hét kulcsfontosságú csatatér államban dől el, ahol a felmérések hibahatáron belüli különbségeket mutatnak a két jelölt között. A helyzet egyedülálló a közelmúlt amerikai politikatörténetében, hiszen még a 2000-es, Floridában mindössze néhány száz szavazaton múló Bush-Gore választás esetében is volt valamiféle előzetes irányjelzés.

A demokrata párti Harris és a republikánus Trump kampányát elemző szakértők szerint mindkét jelölt számára létfontosságú az úgynevezett „fal-államok” megtartása. Harris számára Pennsylvania, Michigan és Wisconsin jelenti a „kék falat”, míg Trump „vörös fala” Pennsylvania mellett Észak-Karolinát és Georgiát foglalja magába. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

Pennsylvania különleges jelentőségét mutatja, hogy Harris zárórendezvényét Philadelphia híres művészeti múzeumának lépcsőin tartotta – azon a helyszínen, amely a Rocky című film ikonikus jelenetéből ismert. Trump ezzel szemben az elmúlt héten öt kampányrendezvényt is tartott Észak-Karolinában.

A választás kimenetelét több kritikus tényező befolyásolhatja. A szakértők szerint döntő lehet a női szavazók részvételi aránya, a vidéki lakosság aktivitása, valamint a fiatal fekete és latino férfiak szavazatai. Különös figyelmet érdemel az a kérdés is, hogy a hagyományosan republikánus külvárosi női szavazók közül hányan állnak át Harris oldalára, írja a BBC.

Érdekessé teszi a történetet az is, hogy az amerikai pártrendszer jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt években. A Republikánus Párt Trump vezetése alatt egy populistább irányt vett fel, amely különösen vonzó a kékgalléros és alacsony jövedelmű szavazók körében. Ezzel párhuzamosan a Demokrata Párt, bár továbbra is erősen támaszkodik a fiatal és színesbőrű szavazókra, egyre inkább számíthat a magasan képzett és tehetősebb rétegek támogatására.

Noha jelenleg fej-fej mellett haladnak a jelöltek, a szakértők szerint ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez lesz az amerikai elnökválasztások új normája. Az 1970-es és 1980-as években például a republikánusok szinte behozhatatlan előnnyel rendelkeztek az elektori kollégiumban, ami mostanra gyökeresen megváltozott.