Lukasenka: „Én egy diktátor vagyok, nehezen értem meg a demokráciát”
Alekszandr Lukasenka, Fehéroroszország elnöke humoros kedvében volt a legutóbbi sajtótájékoztatója során.
Alig másfél éve annak, hogy Fehéroroszországban precedens nélküli tömeges tüntetések voltak az elnökválasztás eredménye miatt. Hiába Szvetlana Tihanovszkaja népszerűsége, Lukasenka 80 százalékos győzelmet aratott a választáson.
A belorusz emberek és a nemzetközi szakértők is egyetértettek abban, hogy választási csalás történhetett az országban, miközben a hatóságok erővel léptek fel a tüntetők ellen. A demonstrációk végül alábbhagytak, azóta pedig több ezer embert bebörtönöztek.
Alekszandr Lukasenka pedig most némiképp viccelődve fejezte ki azt, hogy már nem különösebben érdekli, mit gondolnak róla mások. Egy újságíró megkérte arra a legutóbbi sajtótájékoztatóján, hogy fejtse ki a fehérorosz demokrácia esszenciáját, amire az elnök így felelt:
Lukasenka ezt követően egy fokkal komolyabb hangvételre kapcsolva közölte, hogy az ő demokráciaképe valóban különbözik attól, amelyet „Szabad Világ és a Demokrácia Bástyája, az Egyesült Államok képvisel” – idézte az orosz sajtó.
Lukasenka szerint ugyanis a demokrácia népuralmat jelent, amelynek szerves eleme egy népszavazás – utalva ezzel a közeljövőben esedékes referendumra, amelynek során több fontos alkotmánymódosításról szavazhatnak a beloruszok.
Az alkotmánymódosítás pedig drasztikus változást hozhat a fehérorosz politikába: jelentősen megerősítené az úgynevezett Fehérorosz Össznépi Gyűlést. Ez a szerv a fehérorosz kormány, a gazdasági szektorok vezetői és a vezető tisztviselők közötti egyeztetőfórum, amely ötévente találkozik.
Lukasenka korábban jelezte már, hogy amennyiben elfogadják az alkotmánymódosításokat, akkor hajlandó lenne lemondani az elnöki posztról. Az egyeztetőfórum ráadásul széles jogosítványokat fog kapni, hogy a mindenkori elnököt eltávolítsák.
A Fehérorosz Össznépi Gyűlés ugyanis amennyiben bűnösnek találja az elnököt abban, hogy rendszerszintűen és súlyosan sérti az alkotmány rendelkezéseit, eltávolíthatják a pozíciójából, valamint hatályon kívül helyezhetik a kormány jogsértő lépéseit.
A belorusz ellenzék szerint ez azonban látszatintézkedésnek tekinthető, amellyel Lukasenka csak időt akar nyerni magának az össznépi felháborodás miatt, amely ellene zúdult az említett 2020-as elnökválasztások miatt.