FAO: 1,9 billió dollárra rúg a globális élelmiszerimport-számla
Az orosz-ukrán háború, illetve az erős dollár miatt 2022-ben brutálisan emelkedtek a globális élelmiszer-importra fordított kiadások, a FAO legfrissebb jelentése szerint pedig akár még ennél is több lehet a vége decemberre.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) legfrissebb jelentésében arról tájékoztatott, hogy a globális élelmiszerimport-számla 2022-ben várhatóan az 1,9 billió dollárt (!) is meghaladhatja, mely 10 százalékos növekedést jelent a tavaly már rekordot döntött szinthez képest.
A pénteken közzétett, s az Al Jazeera által is szemlézett jelentésből derült ki, hogy a FAO által közölt friss számadat „minden idők legmagasabb értékét” jelzi a valuták értékének az amerikai dollárral szembeni leértékelődése, továbbá az orosz-ukrán háború miatt.
A jelentésben rámutattak, a globális élelmiszerimport számlaösszegének nagy részét a magas jövedelmű országok teszik ki, mely egyrészt a magasabb világpiaci áraknak tudható be, kiemelve, hogy az importált élelmiszer mennyisége várhatóan csak tovább fog emelkedni.
A szegényebb országok nagyon nehéz helyzetbe kerülnek
Figyelmeztettek, a következmények várhatóan jóval drámaibb mértékben fogják érinteni az alacsonyabb jövedelmű országokat, s bár számlájuk nagy eséllyel változatlan marad, a FAO előrejelzései szerint az általuk importált mennyiség 10 százalékkal fog csökkenni. Ez azt jelenti, hogy időről időre egyre kevésbé férnek majd hozzá az élelmiszerekhez.
Rámutattak, Afrikában már évek óta komoly problémát jelent az alultápláltság, becsléseik szerint pedig mintegy 4,8 milliárd dollárral kell többet költeniük élelmiszer-importra, annak ellenére, hogy a behozott élelmiszerek mennyisége csökkenni fog.
A helyzet súlyosságát az orosz-ukrán háború csak tovább mélyíti, hiszen Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzakereskedelem 30 százalékát, a napraforgóolaj exportjának pedig 78 százalékát adta. A háború azonban még mindig nem ért véget, a felek közötti béketárgyalások nagyon messzinek tűnnek, a gabona árának drágulása pedig nagy valószínűséggel nem is áll meg a háború lezárásáig.