Fantasztikus fotókon látható a Bennu aszteroida felszíne
Az OSIRIS-REx Bennu aszteroidára való landolása előtt a NASA fantasztikus képeket készített az űrszondájával, amelyen láthatjuk a furcsa alakú űrszikla teljes felszínét.
Több, mint kétezer képet készített az amerikai űrügynökség felderítő egysége leszállás előtt, amiket tegnap publikáltak is.
A 490 méter átmérőjű aszteroida 236 millió kilométer távolságra van jelenleg bolygónktól. Ez lesz az első misszió, amely során kőzetanyagot fog hozni egy aszteroidáról az űrszonda a kutatóknak vissza a Földre. A landolást idén augusztusra tervezik, 2021-ben pedig a szonda megkezdi útját vissza a planétánkra. Ha minden jól alakul, 2023-ban a tudósok már szó szerint kézbe is vehetik a mintákat.
Jelenleg azonban az űrszonda által készített képek analízise zajlik. A célja ezeknek a felvételeknek az volt, hogy egyrészt feltérképezzék az aszteroida felületét, másrészt pedig hogy találjanak egy olyan biztonságos helyet, ahol problémamentesen landolhatnak és kőzeteket gyűjthetnek.
Összesen négy potenciális leszállóhelyet találtak, ezek közül a „Nightingale” névre keresztelt krátert választották, mert a képek alapján egyértelműen látszik, hogy nagyon sima és egyenletes a felülete, ez pedig nagy előny lehet.
Az átlagos emberi szemnek úgy tűnhet, hogy a kisbolygó hasonlít a Holdra. Mindenhol hatalmas szikladarabokat és krátereket láthatunk, amik korábbi becsapódások helyeire utalnak. A Bennu felszínén lévő geológiai struktúrák eredete azonban még kérdéses, ezért is fontos a tudósok számára, hogy a mintákat közvetlenül a Földön tanulmányozhassák.
Az analízis során ezek a kőzetdarabok segíthetnek új szemszögből látni Naprendszerünket – kiderülhet ugyanis, hogy kialakulásának idejében milyen folyamatok játszódhattak le.