Fajok százainak pusztulását okozta az emberiség, de van még innen visszaút?
Kell, hogy legyen, ám ehhez globális összefogásra van szükség.
Az emberi tevékenység káros hatása bolygónkra felbecsülhetetlen mértékű, ami számos állatfaj eltűnéséhez is vezetett. Az iparosodás, az urbanizáció, az erdőirtás és a klímaváltozás mind-mind jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy egyes fajok végérvényesen eltűnjenek a Föld színéről. De pontosan hány állatfajt sodortunk már ki a létezésből?
A tudósok becslései szerint az emberi tevékenység következtében az elmúlt évszázadok során több mint félezer állatfaj halt ki. Ez a szám azonban valószínűleg ennél is jelentősebb lehet, hiszen vannak olyan kihalt fajok, melyek tanulmányozása során még kevésbé vették figyelembe ezt a szempontot.
A legsúlyosabb módon az urbanizáció és az erdőirtás veszélyezteti a fajokat, ami a teljes ökoszisztémára hatással van, hiszen minden fajnak megvan a maga szerepe a természetes egyensúly fenntartásában.
Emellett a szennyezés, a vadászat és az illegális állatkereskedelem is komoly fenyegetést jelent. A klímaváltozás pedig újabb kihívások elé állítja az állatvilágot, mivel a megváltozott időjárási mintázatok és a globális hőmérsékletváltozás élhetetlenné teszi környezetüket.
Bár a helyzet komoly, vannak reményt keltő példák is a fajok megmentésére irányuló erőfeszítésekre. Az élőhelyek védelme, a természetvédelmi programok és a fajok újratelepítése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megóvjuk a biodiverzitást – írja a Live Science.