Valósághű fájdalomérzettel rendelkező robotokat fejlesztetnek brit kutatók
Az orvosok képzésében kulcsfontosságú szerepet játszhat az új, ám meglehetősen bizarr technológia.
Az Imperial College London kutatói rájöttek, miként lehet olyan robotokat tervezni, melyek arcán pontosabb fájdalomkifejezéseket tudnak megjeleníteni, ezáltal az orvosi képzésben részt vevő hallgatók éles bevetés előtt gyakorolhatják rajtuk a különböző beavatkozásokat.
Eltérő formájú és bőrszínű robotokat alkottak meg, tehát rendkívül változatosak, így megakadályozható a faji vagy nemi alapú előítéletek alapján történő kezelési módszer kiválasztása.
„A fájdalom arckifejezéseinek modellezésére irányuló korábbi tanulmányok a résztvevőknek egy képernyőn mutatott, véletlenszerűen generált arckifejezésekre támaszkodtak” – magyarázta Jacob Tan, a fejlesztői csapat egyik tagja.
„Ez az első alkalom, hogy a résztvevőket arra kérték, hajtsák végre a szimulált fájdalmat kiváltó fizikai cselekvést, ami lehetővé tette számunkra, hogy dinamikus szimulációs modelleket hozzunk létre” – tette hozzá.
Habár korszakalkotónak tűnik az eljárás, még rengeteg fontos ellenőrzés vár a tudósokra és a mérnökökre, hiszen a robotok korántsem pontosak, így több aspektusban is javítani kell majd rajtuk.
Kitűzött céljuk, hogy meghatározzák ezeknek az új robotalapú oktatási technikáknak az életképességét, ezáltal a jövőben az orvostanhallgatókban rejlő előítéleteket jelentősen csökkenthetik, kevesebb mint egy órás képzés alatt.