Fájdalomcsillapítás gyógyszer nélkül? Úgy tűnik, lehetséges
Elképesztő hatása van az agyunkra a természetfotóknak – tudhattuk meg egy új kutatásból.
A természetben való időtöltés egészségügyi előnyeit több évtizedes kutatások támasztják alá, azonban egy friss tanulmányból az is kiderült, hogy ott sem kell lennünk feltétlen, hogy megnyugtasson minket. Pusztán a természetről készült felvételek is pozitív hatással lehetnek ránk: az elektrosokkot kapott emberek agyát vizsgáló kutatás alapján már a digitális felvételek is jelentős mértékben enyhíthetik a fájdalmat – áll az erről szóló beszámolóban.
Megjegyzik: több mint 40 éve egy úttörő tanulmány kimutatta, hogy a kórházi betegeknek kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük, és gyorsabban felépültek, ha az ablakon keresztül zöldterületre tekintettek le, nem pedig a városi környezetre. Az egyértelmű tanulság leszűrése azonban nem egyszerű, ugyanis a természet és a fájdalom is szubjektív: lehet, hogy a természetnek placebohatása van, de az is lehet, hogy a városi környezet fokozza a fájdalomérzetet – magyarázzák.
Hogy többet megtudjanak, a kutatók 49 önkéntes agyi aktivitását rögzítették funkcionális mágnesesrezonancia-képalkotás (fRMI) segítségével. Az alanyok különböző képeket néztek meg, miközben egy sor áramütést kaptak a bal kezükbe. Az első videó egy fákkal körülvett tavat ábrázolt, miközben a háttérben a susogó levelek hangja és madárdal szólt, míg a második jelenetben városi környezet tárult az alanyok elé: nagy épületek, sikátorok képe mellett városi zaj hallatszott.
A harmadik jelenet végül egy iroda volt. A beszámolóban kiemelik: a résztvevők nemcsak arról számoltak be, hogy kevesebb fájdalmat éreztek, amikor a természeti tájakat nézték, hanem az fMRI-vizsgálatok is kimutatták, hogy az agyukban is eltérés mutatkozik. A természetképek hatására csökkent aktivitás mutatkozott az agynak a fájdalom érzékelésében részt vevő részén, az ún. nocicepcióban. Ám a fájdalom szabályozásához kapcsolódó egyéb területeket nem befolyásolták jelentősen a felvételek.
NE HAGYD KI
A kutatók szerint mindennek az lehet az oka, hogy a természetes környezet leköti az emberek figyelmét, és eltereli a figyelmüket a fájdalom érzékeléséről. A mostani megfigyelések a szakértők szerint új utakat nyithatnak meg abba az irányba, hogy jobban megértsük, hogyan hat a természet az elménkre – írta meg a 24.hu a Science Alert cikke alapján.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy friss publikációból megdöbbentő dolgokra derült fény: maradandó agykárosodást okozhatnak egyes élelmiszerek. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, mikre kell odafigyelni gyógyszerszedésnél. Szakértő árulta el, felezhető-e a kapszula és a kúp, hol és hogyan kell tárolni a gyógyszereket, illetve hogy miként kell adagolni megfelelően a tablettákat.