Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Facebook mesterséges intelligenciával tényellenőrzi a Wikipédiát

A Mark Zuckerberg vezette vállalat kifejlesztett egy mesterséges intelligenciamodellt, amely automatikusan vizsgálja át az idézeteket. 

...svg content...Fotó: Twenty20
Smart
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő
TÉMÁK

Emberek milliói fordulnak meg a Wikipédián, nem tudva, hogy azt bárki szerkesztheti, ezért sokszor hamis információk jelennek meg rajta – ezen akar változtatni a Meta-birodalom. 

2020-ban botrányba keveredett a Wikipédia közössége, amikor kiderült, hogy egy amerikai tinédzser 27 ezer bejegyzést írt egy olyan nyelven, amelyet nem beszél. Előfordul, hogy az emberek rosszindulatból próbálják szerkeszteni a Wikipédia bejegyzéseit, de a ténybeli hibák gyakran abból adódnak, hogy egy jó szándékú ember hibázik. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A Facebook anyavállalata, a Meta úgy gondolja, hogy ezt a problémát a mesterséges intelligencia segítségével orvosolni tudja: a közösségi médiaóriás az idézeteket vette célba. A Wikipédia lábjegyzeteivel az a probléma, hogy túl sok van belőlük ahhoz, hogy a platform önkéntes szerkesztői ellenőrizni tudják. Mivel a weboldal havonta több mint 17 ezer cikkel bővül, számtalan idézet hiányos, hiányzik vagy egyszerűen csak pontatlan.

A Meta kifejlesztett egy olyan mesterséges intelligenciamodellt, amely képes az idézetek automatikus átvizsgálására, hogy ellenőrizze azok pontosságát. Alternatív hivatkozásokat is tud ajánlani, ha rossz forrású szövegrészletet talál – írja az Engadget

Amikor a Wikipédia emberi szerkesztői értékelik az idézeteket, a józan észre és a tapasztalatra hagyatkoznak. Amikor egy mesterséges intelligencia végzi ugyanezt a munkát, egy természetes nyelvi megértési (NLU) és átalakítási modellt használ, amely megpróbálja megérteni a szavak és kifejezések különböző kapcsolatait egy mondaton belül.

A modell alkotói elmondták, bíznak benne, hogy munkájuk segítheti a tényellenőrzésre irányuló különböző erőfeszítéseket, és ezáltal nőhet az online talált információk megbízhatósága, azonban ha úgy működnek a tényellenőrzések a Wikipédián, mint a Facebookon, akkor nem lesz sokkal megbízhatóbb az oldal. 

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.