Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ezért látunk olyan kevés „csillaghalált”, még az óriási Tejútrendszerben is ritka esemény

Szerencsés az, aki élete során ilyen nagy felfedezést tapasztalhat.

Ezért látunk olyan kevés „csillaghalált”, még az óriási Tejútrendszerben is ritka eseményFotó: unsplash | illusztráció
Világűr

Bense Róbert

Szerkesztő

A Tejútrendszerben utoljára 1604-ben figyeltek meg szupernóvát, az űrkutatók pedig nem is számítanak túl gyakori észlelésre, ugyanis a Napunknál jóval nagyobb csillagok mindössze galaxisunk 3 százalékát teszik ki.

Bár ritkán láthatjuk utolsó, nagy felvillanásukat, rendszeresen feltűnnek a történelmi ábrázolásokban is, annyira látványos jelenségről van szó. „Ezek azok az igazán heves, energikus események, amelyeket egyesek a halál kifejezéssel jellemeznek” – fogalmazott Eric Borowski, a Louisiana Állami Egyetem asztrofizika szakos hallgatója.

Azt azonban nehéz meghatározni, hogy hány szupernóva robbanás történik a Tejútrendszerben. James De Buizer, a földönkívüli életet kutató SETI munkatársa szerint a galaxisunkban található csillagok mintegy 97%-ának, köztük a Napnak is, az a sorsa, hogy fehér törpévé váljon.

A nagyobb naptömegű csillagok esetében azonban más folyamatok zajlanak, amik szupernóva-robbanáshoz vezetnek. „Lehetnek szupernóvák a galaxisunk túloldalán, ám annyi minden van közöttünk, hogy nem fogjuk ezeket látni” – fogalmazott De Buizer.

Becslések szerint körülbelül kétévente keletkezik egy fehér törpe, százévente pedig néhány szupernóva-robbanás lehet, ezért hozzávetőlegesen félszáz csillag „halála” fordulhat elő egy évszázad leforgása alatt – írja a Live Science.