Ezermilliárd dolláros ásványkincs terül el Afganisztán alatt
Amíg a világ szeme a tálibok hatalomátvételére és a menekültek kimenekítésére szegeződik, addig a kiaknázatlan ásványkincsekre is összpontosítanunk kellene, hiszen általuk Afganisztán a világ egyik leggazdagabb országa lehetne.
A CNN riportjából kiderült, a tálibok közel ezermilliárd dollár értékű földet vettek uralmuk alá a mélyben található érceknek köszönhetően.
Főként aranyról van szó, ám az afgán lelőhelyek ezen kívül dúskálnak rézben, vasban és lítiumot tartalmazó ásványokban, ami az újratölthető akkumulátorok és más, az éghajlati válság kezeléséhez nélkülözhetetlen eszközök ritka összetevője.
„Afganisztán minden bizonnyal az egyik leggazdagabb térség hagyományos nemesfémekben, de a 21. század feltörekvő gazdaságához szükséges fémekben is” – mondta Rod Schoonover, az Ecological Futures Group alapító tudósa, biztonsági szakértő.
Miközben az afgán állampolgárok 90 százaléka a kormány által megszabott napi 2 dolláros szegénységi küszöb alatt él, addig az ország tartalékait nem használják ki, ezért félő, hogy esetlegesen keletebbről, például Kínából és Oroszországból érkezhetnek azok a befektetők, akik a jelenlegi tálib vezetéssel megegyeznek a busás pénzeket hozó ügyletekről.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a lítium, a réz, a nikkel, a kobalt és a ritkaföldfémek globális készleteit jelentősen növelni kell, ellenkező esetben a világ kudarcot vall az éghajlati válság kezelésében.
Napjainkban mindössze három ország, Kína, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Ausztrália adja a lítium, a kobalt és a ritkaföldfémek globális termelésének háromnegyedét, azonban Afganisztánban az említett országokhoz képest sokkal több nemesfém található.