Ezekre kell nagyon odafigyelni a diákmunka elvállalása előtt
Van néhány buktató, ugyanakkor ott az SZJA-mentesség is.
A nappalis diákok már 15 éves kortól vállalhatnak munkát a szünidőben, ám a szülői engedély mellett szükség van az adóazonosító jelre is, melyet a NAV-nál lehet igényelni.
A hivatal arra is felhívja a figyelmet, hogy érdemes ellenőrizni a leendő munkáltatót, ugyanis azoknál a cégeknél, ahol be nem jelentett munkavállalókat alkalmaznak, „kockázatos munkába állni” – írja a NAV.
Érdemes odafigyelni a részletekre, tízezrek múlhatnak rajta
Amennyiben egy diák egyszerűsített foglalkoztatás keretei között áll munkába, úgy nem kötelező az írásos szerződés, más esetben azonban szükséges annak megkötése. Ebben az alapbért, a munkakör, a munkaviszony időtartamát, annak jellegét és a munkavégzés helyét is fel kell tüntetni.
Ez 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A szerződésben megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, illetve teljesítménybérben, azonban a diáknak meg kell kapnia a minimálbért – ez 8 órás foglalkoztatás esetén havonta bruttó 232 ezer forint.
Középfokú végzettséget nem igénylő munkakörökben a minimum órabér bruttó 1334 forint, középfokú szakképzettséget igénylő munkáknál viszont már bruttó 1704 forint a legkisebb bruttó órabér.
A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alattiak SZJA-kedvezménye, amit 499 952 forintig nem kell megfizetni. Ez havonta maximum 74 993 forint adómegtakarítást jelenthet.