Megdöbbentően sok műhiba történik a magyar kórházakban, hihetetlen összegeket költenek a kártérítésekre.
A hazai kórházak évente mintegy 1,5 milliárd forintot fizetnek ki kártérítésként és sérelemdíjként műhibaperek miatt – derült ki a Kórházszövetség 37. kongresszusán elhangzott beszámolókból. Répássy Árpád, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) jogi igazgatója szerint tavaly év végén 288 ilyen ügy volt folyamatban, melyek akár 11 milliárd forintos azonnali, majd további 10 milliárd forintos évenkénti kiadást jelenthetnek az intézmények számára, ha veszítenek.
A problémák megelőzése érdekében az OKFŐ május végétől Központi Pertámogatási Rendszert (KPTR) indít, melynek célja, hogy a 30 millió forintot meghaladó értékű perekben már a kezdetektől jogi és orvosi szakértők segítsék az intézményeket.
A rendszer nemcsak a pernyerésre törekszik, hanem arra is, hogy megelőzzék a jogviták kialakulását. 2024-ben eddig 150 millió forintot fizettek ki 45 egyezségi megállapodás alapján, ami kétszerese a 2023-as kifizetéseknek.
Az egészségügyi dolgozók túlterheltségével kapcsolatban is vizsgálatok folynak: a Belügyminisztérium által támogatott projekt keretében országosan elemzik az orvosok és szakdolgozók eloszlását, és igyekeznek optimalizálni a létszámokat a minőségi ellátás biztosítása érdekében.
NE HAGYD KI
Egyes vármegyékben – például Borsodban vagy Fejérben – jelentős eltérések mutatkoznak a dolgozói leterheltségben, melyre hosszú távon informatikai rendszerrel támogatott megoldást dolgoznak ki.
Az OKFŐ szerint a műhibaperek nem csupán anyagi terhet jelentenek: bizalmi válságot idézhetnek elő a betegek körében, és morális krízist okozhatnak az orvosok között. Éppen ezért javasolják, hogy egyértelmű felelősség esetén az intézmények törekedjenek egyezségre, míg kétes helyzetekben vállalják a jogi utat. Minden ügyet belső vizsgálatnak is követnie kell, hogy a hibákból valódi tanulságok születhessenek.