Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Évente több mint ezer gyermek tűnik el Magyarországon

Többségük gyorsan előkerül, de vannak olyanok is, akiket sajnos soha nem látnak többé.

...svg content...Twenty20
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

Május 25-én tartják az 1983-ban, Ronald Reagan egykori amerikai elnök által életre hívott világnapot, melyen az eltűnt gyerekekre emlékeznek, illetve felhívják a figyelmet azokra a veszélyekre, amik előidézhetik az eltűnésüket.

A nemzetközi emléknapon 23 ország, köztük Magyarország is felszólal a gyermekvédelem mellett és a bántalmazások ellen, valamint kihangsúlyozza az országok közötti szoros együttműködés fontosságát. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Hazánkban a rendőrség évente számos bejelentést kap eltűnt gyermekekről, akiknek csaknem harmada egy napon belül hazatér, további 30-35 százalékuk egy hét, illetve egy hónap múlva mutat életjelet. Azonban ott az az 5%, akik sosem kerülnek elő.

Csaknem száz gyermeket a megfeszített keresés, valamint a hatóság és a lakosság együttműködése ellenére sem találnak. Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője az Indexnek elmondta, mivel lehetne megakadályozni az eltűnések zömét:

„Elsősorban tizenévesek telefonálnak, szökés tervével, akik valamilyen családi krízisbe kerültek. Gyakran hozzátartozók, vagy gyermekotthonok szakemberei keresnek minket. Minden állami gondozásban élő 5-6. tizenéves nem ott van, ahol lennie kéne. Egy gyermekotthonnak nincs mérlegelési lehetősége, ha például hétvégi családlátogatásról megadott időben nem érkeznek vissza, azonnal jelezniük kell a rendőrség felé. Statisztikák szerint családból jóval kevesebb gyerek tűnik el” – mondta a szakember.

„Fontos hangsúlyozni, hogy a kisgyerekek állandó figyelmet igényelnek. Ha elveszik a gyerek tömegben, egyes nagyobb komplexumban, strandon, azonnal értesíteni kell az ottani személyzetet, biztonsági szolgálatot, majd a rendőrséget, általában 1-2 órán belül rá is lelnek a kicsire. A különélő szülők esetében az is előfordul, hogy a szülői felügyeleti joggal nem rendelkező fél viszi el jogtalanul a gyereket. Tavaly 10 ilyen esetben kértek tőlünk segítséget.”

Az otthoni állandó veszekedések is kellemetlen légkört jelentenek a gyerek számára, amiből úgy érzi, hogy menekülnie kell. De fontos tudniuk, hogy számukra is van segítség, önállóan is fordulhatnak a lakóhelyük szerinti Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálathoz, illetve hívhatják a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványt a 116 111-es számon. Ha olyan esettel állunk szemben, hogy a gyermek számára nem biztonságos az otthoni környezet, a gyermekvédelem illetékesei meg fogják tenni a szükséges lépéseket” – folytatta.

Ha a tizenéves gyerek telefonját nem érjük el, hívjuk a barátait, vagy akikkel utoljára együtt tartózkodott. A rokonoknál, ismerősöknél, iskolánál, iskolatársaknál érdeklődni, hogy látták-e, beszéltek-e vele, utalt-e arra, hogy el akar szökni, és hogy hova készül. A közösségi hálót is használhatjuk információszerzésre. Keressük fel azokat a helyeket, amiket szívesen meglátogatott. Egy krónikus beteg esetében, vagy rossz lelkiállapotban lévő, mentális betegségben szenvedő gyereknél, ha felmerül a gyanú, hogy valamilyen szert használ, vagy úgy érezzük, hogy veszélyben van, azonnal kell cselekedni.”