Több ezer embert evakuáltak egy 500 kilós II. világháborús bomba felrobbantása miatt
A brit védelmi minisztérium szerint ez volt a szigetországban a legnagyobb ilyen művelet a világháború óta.
Az AP News azt írja, a fel nem robbant lőszerre kedden, egy ház hátsó udvarában bukkantak rá Plymouthban, az Egyesült Királyság délnyugati részén fekvő kikötővárosban. A bomba elszállításáról pedig azután hozták döntést, hogy a tűzszerészek szerint túl nagy károkat okozott volna, ha a szerkezetet a helyszínen robbantják fel.
Pénteken a városba vezető fő vasútvonalat lezárták, a kompjáratokat leállították, a buszokat pedig más útvonalra terelték. A környékbeli iskolák, óvodák szintén bezártak, s kordonokat állítottak fel, egyúttal több mint 10 ezer ember evakuálását rendelték el. Miután mindez megvalósult, a művelet a következőképp folytatódott:
A hatalmas, nagyjából 500 kilós bombát biztonságosan átszállította egy katonai konvoj a kihalt utcákon, majd a torpoint-i kompkikötőben egy hajóra tették, hogy a tengeren a haditengerészet búvárai felrobbanthassák. A plymouthi városi tanács a hadseregre hivatkozva később azt közölte, hogy a művelet sikeres volt, a bombát eltávolították.
A kordon feloldása után pedig az emberek visszatérhettek otthonaikba, vagyis azóta a város ismét „életre kelt”, minden visszatért a régi kerékvágásba. Giles Perritt, a plymouthi városi tanács helyettes vezetője szerint több mint ezer alkalmazott és rendőr vett részt a bomba biztonságos eltávolítását célzó műveletben, amelyért háláját fejezte ki.
A The Times of Israel megjegyzi, a második világháború alatt több mint 1100 civil halt meg, ugyanis 2500 nagy erejű bombát dobtak le a városra, amelyek közül sok célt tévesztett és lakott területekre hullott. Ám az Egyesült Királyságban mai napig találnak fel nem robbant lőszereket, becslések szerint a háború alatt ledobott német bombák 10%-a nem robbant fel.