Magyarország példájára hivatkozva hozna létre európai médiahatóságot az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság a magyar és lengyel sajtószabadság romlására hivatkozva új szabályt vezetne be, amely szabályozná a médiacégek felvásárlását és védené az újságírókat a nyomásgyakorlástól.
Az AFP szerezte meg a törvényjavaslat vázlatát, amely garantálná a szerkesztőségek függetlenségét a politikai vagy piaci befolyásolástól és átláthatóvá szeretné tenni a különböző cégek tulajdonosi hálóit. Hivatalosan jövő hét végén nyújtják be a javaslatot, amelynek be nem tartása esetén az uniós bíróságokon indulhat eljárás.
Věra Jourová, a Bizottság alelnöke már régóta hangoztatja, mekkora probléma, hogy Brüsszel nem avatkozhat közbe, amennyiben egy tagállam korlátozza a sajtószabadságot, aminek egyik legnagyobb példájának az itthoni KESMA megalapítását tartják.
Az újonnan megalapuló Európai Médiatanács az EU-s tagállamok médiahatóságainak képviselőit tömörítené, akiknek véleményezni kell, hogy a fentihez hasonló cégösszeolvadások milyen hatással lehetnek a közös piacokra.
A tervezetben a médiumok forrásainak és az újságírók, illetve családtagjaik lehallgatás elleni védelmét is kiemelnék, ezzel válaszolna a Pegasus és Predator kémbotrányokra, amelyben Magyarország mellett Lengyelország és Görögország is érintett.
A közszolgálati médiumok igazgatóit „átlátható, kivételezés nélküli” eljárás végén kellene a szabály szerint kinevezni, ami arra reakció, amikor Janez Jansa szlovén miniszterelnök 2021-ben hónapokig megvonta az állami támogatást az állami hírügynökségtől a szerkesztési alapelveiket bírálva.
Ezen felül az olvasók számára „könnyen hozzáférhetővé” kell tenni, kinek a kezében van egy médium, emellett „biztosítaniuk kell, hogy minden újságíró maga hozhasson szerkesztői döntést a saját munkájával kapcsolatban.”
A Riporterek Határok Nélkül civil szervezet főtitkára, Christophe Deloire „nagy előrelépésként” üdvözölte a tervezetet, míg az Európai Lapkiadók Szövetsége és az Európai Magazinmédia Szövetség szerint az „megsérti a befektetés szabadságát.”
Jourová maga úgy gondolja, nehéz menet lesz a javaslat elfogadtatása, arra számít, hogy több tagállam a hatalmuk megfosztásával fogja majd vádolni őket, ahogy egyes tulajdonosok, akik hasznot húznak a jelenlegi helyzetből, szintén fenyegetésnek fogják venni a lépést.