Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Magyarország példájára hivatkozva hozna létre európai médiahatóságot az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság a magyar és lengyel sajtószabadság romlására hivatkozva új szabályt vezetne be, amely szabályozná a médiacégek felvásárlását és védené az újságírókat a nyomásgyakorlástól.

...svg content...Brüsszel, 2020. december 3. Vera Jourová, az Európai Bizottságnak az értékek és átláthatóság ügyében illetékes alelnöke sajtótájékoztatót tart az európai demokrácia megerõsítésének céljából készült cselekvési tervrõl Brüsszelben 2020. december 3-án. MTI/AFP pool/EPA/Kenzo Tribouillard
Európa
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Az AFP szerezte meg a törvényjavaslat vázlatát, amely garantálná a szerkesztőségek függetlenségét a politikai vagy piaci befolyásolástól és átláthatóvá szeretné tenni a különböző cégek tulajdonosi hálóit. Hivatalosan jövő hét végén nyújtják be a javaslatot, amelynek be nem tartása esetén az uniós bíróságokon indulhat eljárás.

Věra Jourová, a Bizottság alelnöke már régóta hangoztatja, mekkora probléma, hogy Brüsszel nem avatkozhat közbe, amennyiben egy tagállam korlátozza a sajtószabadságot, aminek egyik legnagyobb példájának az itthoni KESMA megalapítását tartják.

Az újonnan megalapuló Európai Médiatanács az EU-s tagállamok médiahatóságainak képviselőit tömörítené, akiknek véleményezni kell, hogy a fentihez hasonló cégösszeolvadások milyen hatással lehetnek a közös piacokra.

A tervezetben a médiumok forrásainak és az újságírók, illetve családtagjaik lehallgatás elleni védelmét is kiemelnék, ezzel válaszolna a Pegasus és Predator kémbotrányokra, amelyben Magyarország mellett Lengyelország és Görögország is érintett.

A közszolgálati médiumok igazgatóit „átlátható, kivételezés nélküli” eljárás végén kellene a szabály szerint kinevezni, ami arra reakció, amikor Janez Jansa szlovén miniszterelnök 2021-ben hónapokig megvonta az állami támogatást az állami hírügynökségtől a szerkesztési alapelveiket bírálva.

Ezen felül az olvasók számára „könnyen hozzáférhetővé” kell tenni, kinek a kezében van egy médium, emellett „biztosítaniuk kell, hogy minden újságíró maga hozhasson szerkesztői döntést a saját munkájával kapcsolatban.”

A Riporterek Határok Nélkül civil szervezet főtitkára, Christophe Deloire „nagy előrelépésként” üdvözölte a tervezetet, míg az Európai Lapkiadók Szövetsége és az Európai Magazinmédia Szövetség szerint az „megsérti a befektetés szabadságát.”

Jourová maga úgy gondolja, nehéz menet lesz a javaslat elfogadtatása, arra számít, hogy több tagállam a hatalmuk megfosztásával fogja majd vádolni őket, ahogy egyes tulajdonosok, akik hasznot húznak a jelenlegi helyzetből, szintén fenyegetésnek fogják venni a lépést.

Egy új felmérés szerint a Tisza Párt vezet a Fidesz előtt, Magyar Péter hamar reagált

Egyik nap a Fidesz, addig a következőn a Tisza Párt van az élen, függően attól, melyik közvélemény-kutatást olvassuk, most épp a Medián számait közölték a HVG tolmácsolásában.

Trump ismét idejekorán jelentheti be vélt győzelmét

Donald Trump kampánycsapata fontolgatja a korai győzelem bejelentését a hivatalos eredmények előtt, ahogyan azt 2020-ban is tette.

Már az FBI nevében is terjesztik a választási dezinformációkat

Az FBI kedden megerősítette, hogy orosz dezinformációs csoporthoz köthető hamis videók jelentek meg a közösségi médiában, amelyek a hivatal nevével visszaélve próbálják aláásni a 2024-es amerikai elnökválasztás integritását.