Európa szerte meg kell húzni a nadrágszíjat a háború és az energiaválság közepette
Egész Európában emelkedésnek indultak az energiaárak, és a gáz rekordokat döntögető ára miatt nem úgy néz ki, hogy mostanában enyhülés következik sem, így az egyre nagyobb terhet jelentő számlák miatt sokaknak egyre nagyobb áldozatot kell hoznia.
A Reuters nézett körbe a kontinensen, hogy lássa, mire számíthatnak a fogyasztók az ukrajnai háború, az Oroszországra kirótt szankciók és a még mindig zajló koronavírus-járvány közepette. Az elmúlt 12 hónapban 550%-kal növekedett a gáz ára, ami a lap szerint 80%-os emelkedést jelent majd a brit fogyasztók költségeiben, átlagban 3549 fontot, avagy 1,7 millió forintot kell majd kifizetniük egy évre kivetítve.
A kormányok igyekeznek segíteni, de a rendelkezésre álló adatok szerint a háztartások ebből nem sokat éreznek. Az előrejelzések szerint Nagy-Britanniában egy háztartás bevételének 10%-át fogja gázra, villanyra, és üzemanyagra költeni, kétszer annyit, mint egy évvel ezelőtt.
Egy brit jótékonysági szervezet, a Nemzeti Energia-Akciócsoport becslése szerint 8,9 millió háztartás válhat üzemanyagszegénnyé, ami annyit tesz, hogy bevételül legalább 10%-át energiaszámlákra költik.
A lap megkérdezett egy friss munkanélküli férfit, aki arról beszélt, segélyének felét lakbérre költi, a többiből napi egy étkezést és minimális energiafogyasztást engedhet meg magának – bevétele több mint 15%-át költi számlákra. Egy tanulmány szerint már a brit háztartások egyharmada főz, zuhanyzik és fűt kevesebbet.
A legtöbb európai országban a korábbi válságok idején tapasztalt energiaárakat is meghaladta a jelenlegi a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) információi szerint, és globális szinten is kifejezetten rosszul áll a szénájuk. 1978-ig visszamenőleg bár átlagban az amerikai háztartások többet fizettek a gázért, mint az európaiak, ma az európai árak a magasabbak.
Törökországban a tavaly júliusihoz képest megduplázódtak a gázárak, míg a villany ára 67%-ot nőtt. Az Európai Unióban azonban Olaszországot és Németországot érintette a legérzékenyebben a válság. Olaszországban a háztartási kiadások 5%-a ment el energiára, főleg gázra és villanyra. Ez a szám 2019-ben 3,5% volt.
Németországban mindeközben szintén a duplájára emelkedtek a gázszámlák, míg a fűtőolaj ára egy sorházban 78%-kal emelkedett tavaly májushoz képest. Egy Frankfurt közelében élő gépész a Reutersnek úgy nyilatkozott, már csak a munkahelyén, egy ásványvíz-gyártó üzemben zuhanyzik.