Pénzügyi elemző: ha tovább romlik a helyzet, az euró árfolyama eléri a 440-450 forintot
A keddi nap több tekintetben is negatív hangulatú volt, ugyanis 20 éve nem volt példa arra, ami ma történt: 412 forintba került egy dollár kedd reggel, ugyanannyiba mint az euró.
Az ATV Híradójának legfrissebb riportja ezúttal a kifejezetten aktuális devizapiaci helyzetet, a forint romlásának ütemét, valamint a közeljövőben várható változásokat boncolgatta a forint rohamos romlásának fényében.
Mint ismert, az MNB kedden napközben 9,75 század százalékra emelte az alapkamatot, így reagálva a forint megállni nem akaró zuhanórepülésére. A keddi nap azonban más okból is „különleges” volt: a devizakereskedelemben új rekordot döntött a dollár, 412 forintot ért.
Az ATV pedig olyan pénzváltóról is beszámolt, ahol már 415 forintért adtak egy dollárt. Habár az MTI közlése szerint reggel erősödött a forint – vagyis a hétfő esti 409 forint után egészen 406 forintra erősödött –, délelőtt már a 416-os rémálomszintet is elérte.
Az ING Bank elemzője a forint mélyrepülése kapcsán úgy fogalmazott, „ugyanaz zajlik a piacokon, amit az elmúlt napokban láttunk, és amit megszoktunk”, hozzátéve, hogy több tényező is befolyásolja a forint árfolyamát, ám ezek sem változnak meg egyik pillanatról a másikra, így a forint erősödése is bőven várat magára.
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke kijelentette:
Ennek ellenére Molnár László, a GKI vezérigazgatója nem így látja, úgy véli ugyanis, hogy a befektetők nem hisznek a nemzeti bank politikájának.
Bod Péter Ákos közgazdász pedig rámutatott, a magyar valuta körüli pániknak semmi köze a gazdasági hírekhez, meglátása szerint ugyanis az ok máshol keresendő, nevezetesen a kormány kiszámíthatatlan viselkedésében.
Bod Péter Ákos végezetül az ATV Híradójában megosztotta: szerinte egy tisztességes gazdaságpolitika lenne a leghasznosabb, amihez az is hozzátartozik, hogy a kormány egyértelművé teszi, mit tervez a hatósági árakkal, vagy éppen az üzemanyaggal.