Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Forrnak az indulatok az észtországi akció után, a britek szerint ez már veszélyes

Forrnak az indulatok az észtországi akció után, a britek szerint ez már veszélyes

Forrnak az indulatok az észtországi akció után, a britek szerint ez már veszélyes
Shutterstock

Az Egyesült Királyság is reagált az észtországi incidensre.

Az Egyesült Királyság védelmi minisztere, John Healey határozottan elítélte Oroszország újabb légtérsértését Észtország felett, amely a NATO-légteret érintő harmadik ilyen incidens volt néhány napon belül. „Ez a felelőtlen és veszélyes tevékenység” – fogalmazott Healey – „Putyin agressziója csak arra szolgál, hogy erősítse a NATO egységét és az elhatározásunkat, hogy kiálljunk Ukrajna mellett.”

A cikk a videó után folytatódik

Nem sokkal korábban Yvette Cooper brit külügyminiszter is kifejezte országa szolidaritását Észtországgal, elítélve „Oroszország újabb felelőtlen behatolását a NATO légterébe”. A nyilatkozatok egyértelműen jelzik, hogy London a balti államok biztonságát a szövetség egészének biztonságával azonos súlyúnak tekinti.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén reagált a történtekre, hangsúlyozva, hogy az orosz vadászgépek észt légtérbe való behatolása „elfogadhatatlan”. Szerinte az incidens nem elszigetelt eset, hanem egy szélesebb stratégia része: „Ez nem véletlen. Ez egy rendszerszintű orosz kampány Európa, a NATO és a Nyugat ellen.” – idézte a Sky News.

Zelenszkij szerint a helyzet „rendszerszintű választ” igényel, amelynek „erős lépésekből kell állnia, közösen és minden egyes ország részéről”. „Oroszországnak egyre nagyobb fájdalmat kell éreznie a nemzetközi nyomás miatt, elsősorban a gazdaságon keresztül, és a szankciók jelentik erre a legjobb eszközt.”

A nyilatkozatok összhangban mutatják a NATO-tagállamok és Ukrajna álláspontját: a balti térség biztonsága nem csupán regionális ügy, hanem az egész szövetség stabilitásának kulcskérdése, amelyre gyors és egységes válasz szükséges.