Fokozódik a feszültség a Koreai-félszigeten, újabb rakétákat lőtt ki Észak-Korea
A Kim Dzsong Un vezette Észak-Korea újabb rakétakilövéssel üzent, fokozván ezzel a feszültséget a Koreai-félszigeten.
Észak-Korea továbbra is nagyon aktív, egyre több rakétakilövést hajt végre, amivel minden eddiginél távolabb került Japántól és Dél-Koreától diplomáciai szinten. Az USA-val sem hajlandó tárgyalni az elzárt ázsiai ország, aki atomhatalomként tekint magára, és sorra gyártja, fejleszti a különböző atomfegyvereket.
Legutóbb szerda reggel lőttek ki cirkálórakétákat a Koreai-félszigeten a nyugati partról. A szöuli vezérkar azonnal reagált erre, és bejelentették, hogy a hadseregük több cirkálórakétát észlelt, amiket Észak-Korea 7 óra magasságában lőtt ki a Sárga-tenger felé. A dél-koreai és az amerikai hírszerzés már javában elemzi a részleteket, hogy pontosabb információkat szerezzenek a rakétákról.
Noha Phenjan szigorú tiltás alatt áll az ENSZ-nél a nukleáris fegyverkezés területén, Észak-Korea mindezt semmibe veszi, és 2024-ben már nem egy rakétát lőtt ki, köztük egy szilárd hajtóanyagú hiperszonikus ballisztikus rakétával, amivel az USA területét is meg tudnák célozni. Emellett legutóbb egy nukleáris képességekkel felszerelt víz alatti támadó drónt is teszteltek már a napokban.
Ugyan a cirkálórakéták tesztjeit nem tiltják az ENSZ-szankciók, arról Észak-Korea előzetesen semmilyen bejelentést nem tett, ahogyan korábban sem. Ezek a rakéták általában sugárhajtásúak és alacsonyabb magasságban repülnek, és nem olyan kifinomultak, mint a ballisztikus rakéták, de elemzők szerint veszélyt jelenthetnek Dél-Korea és Japán számára, miután nehezebben észlelhetőek a radarokon.
Észak-Korea számára Dél-Korea a fő ellenség
Észak-Korea az USA-ra is ellenségként tekint, akik Japánnal és Dél-Koreával nem egy hadgyakorlatot tartottak az elmúlt hónapban, ezzel is üzenvén az északiaknak. Észak-Korea mindezt fenyegetésnek fogja fel, és ha támadás érné őket, készek atommal válaszolni, amit Kim Dzsong Un húga szintén nem egyszer hangsúlyozott a médián keresztül.
Észak-Korea első embere ezekre a hadgyakorlatokra inváziós próbaként tekint, ami miatt fokozta hadserege készültségét. A legutóbbi észak-koreai kilövések akkor történtek, amikor a dél-koreai haditengerészet különleges hadviselési egysége gyakorlaton vett részt Észak-Korea határának közeli keleti partvidéken. A csütörtökön véget érő 10 napos kiképzés célja a műveleti készenlét megerősítése, mialatt Kim Dzsong Un tisztázta, Dél-Korea a fő ellenségük, és lemondott arról, hogy bármilyen módon is egyesüljön a két ország.
Az Al Jazeera azt írja, az NK News szerint a kedden készült műholdfelvételeken az látszott, hogy a nemzeti újraegyesítéshez köthető három emlékmű már nincs a helyén. Ezek az emlékművek még 2001-ben készültek el, amit Kim a legutóbbi nagy észak-koreai gyűlésen szemétnek nevezett, és valószínűleg utasítást adott annak lebontására.