Észak-Korea Tajvant felhasználva támadja az Egyesült Államokat
Észak-Korea azzal vádolja a Biden-kormányt, hogy Tajvan „meggondolatlan“ támogatásával növeli a katonai feszültséget Kínával, és kijelentette, hogy az Egyesült Államok növekvő katonai jelenléte a térségben potenciális fenyegetést jelent Észak-Korea számára.
Pak Myong Ho észak-koreai külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy az Egyesült Államok „indiszkrét beavatkozása“ a Tajvant érintő kérdésekben, amelyeket Észak kizárólag kínai belügynek tekint, azzal fenyeget, hogy „kényes helyzetet idéz elő a Koreai-félszigeten“.
Pak nyilatkozata egy nappal azután hangzott el, hogy Joe Biden elnök a CNN városházi rendezvényén kijelentette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy Tajvan védelmére keljen, ha Kína támadást intéz ellene. A Channel News Asia szerint Washington „stratégiai kétértelműséget“ tart fenn azzal kapcsolatban, hogy beavatkozna-e, ha Kína megtámadná Tajvant.
Kína és Tajvan 1949-ben polgárháború közepette szakadt szét, és bár hivatalosan csak Pekinggel tart fenn diplomáciai kapcsolatot, az Egyesült Államok törvényi kötelezettsége továbbra is az, hogy biztosítsa, hogy Tajvan meg tudja védeni magát a külső fenyegetésekkel szemben.
Észak-Korea egyre gyakrabban bírálja az Egyesült Államok szélesebb körű biztonsági szerepét az ázsiai-csendes-óceáni térségben, miközben egyre élesebbé válik a verseny Kínával. A múlt hónapban Észak nem részletezett ellenintézkedésekkel fenyegetőzött, miután a Biden-kormány úgy döntött, hogy nukleáris meghajtású tengeralattjárókat biztosít Ausztráliának.
Szerinte az Egyesült Államok vezette „ellenséges erők“ növekvő katonai jelenléte a térségben azon a „sántító állításon“ alapul, hogy Észak-Korea és Kína bajt okozna Tajvanon és a Koreai-félszigeten. Szerinte ezt azt bizonyítja, hogy „az USA arra törekszik, hogy megfojtsa hazánkat és Kínát, mindkettő szocialista országot, hogy megőrizze felsőbbrendűségét“.
A Washington és Phenjan közötti nukleáris tárgyalások több mint két éve megrekedtek az Észak-Koreával szembeni, az Egyesült Államok által vezetett, bénító szankciók enyhítésének kérdése miatt, amellyel azt akarták elérni, hogy Észak lépéseket tegyen atomfegyverprogramja leállítása érdekében, azonban Phenjan az atomfegyverek birtoklását tekinti a Kim család rezsimje fennmaradásának végső biztosítékának, amely az 1940-es évek óta vasököllel irányítja az országot.
Észak-Korea szeptemberben egy hónapokig tartó szünet után felgyorsította rakétakísérleteit, miközben feltételes békeajánlatokat tett Szöulnak, felelevenítve a Dél-Koreára gyakorolt nyomást, hogy megpróbálja megszerezni, amit akar az Egyesült Államoktól.
Szung Kim, Biden észak-koreai különmegbízottja várhatóan még szombaton megérkezik Dél-Koreába, hogy a szövetségesekkel tárgyaljon az észak-koreai tárgyalások megújításáról.