Észak-Korea rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki vasárnap
Erről a dél-koreai hadsereg tájékoztatott.
A CNA az AFP jelentése nyomán számolt be arról, hogy a szöuli hadsereg vasárnap arról jelentett, Észak-Korea rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki. A szöuli vezérkari főnök hivatalos közleményében osztotta meg, hogy a dél-koreai katonaság vasárnap észlelt egy rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát, melyet Phenjan térségéből indítottak a Keleti-tenger felé.
A szöuli vezérkari főnök hozzátette, a rakéta mintegy 570 kilométert repült, mielőtt a Keleti-tengerben landolt, megjegyezve, hogy Szöul, Washington és Tokió „szorosan együttműködött és megosztotta egymással az észak-koreai ballisztikus rakétával kapcsolatos információkat”. A japán védelmi minisztérium szintén megerősítette, hogy Észak-Korea „egy ballisztikus rakétának tűnő” rakétát lőtt ki, majd nem sokkal később a parti őrség hozzátette, úgy tűnik, már lezuhant.
Az újabb észak-koreai rakétakísérletre akkor került sor, amikor Szöul és Washington egyértelmű figyelmeztetést küldött Phenjannak, mondván, az Egyesült Államok és Dél-Korea elleni bármilyen nukleáris támadás az észak-koreai rezsim végét eredményezné. A két szövetséges pénteken megtartotta a nukleáris konzultációs csoport második ülését, ahol az észak-koreai konfliktus esetén alkalmazandó nukleáris elrettentésről tárgyaltak.
Az észak-koreai védelmi minisztérium szóvivője is megszólalt az ülés kapcsán vasárnap, és közölte, erőteljesen kifogásolja a szövetségesek azon tervét, hogy jövőre nukleáris műveleti gyakorlatra is kiterjesztik a kulcsfontosságú éves közös hadgyakorlatot, majd a korábbiakhoz hasonlóan ismételten „megelőző és halálos ellenlépésre” figyelmeztetett.
Mint ismert, Észak-Korea tavaly „visszafordíthatatlan” atomhatalomnak nyilvánította magát, és többször is kijelentette, hogy soha nem fogja feladni atomprogramját, melyet a rezsim nélkülözhetetlennek tart a túléléshez. A múlt hónapban pedig Phenjan a sokadik próbálkozás után végül orosz segítséggel pályára állított egy katonai kémműholdat, melyről azonnal állította, máris képeket szolgáltat az Egyesült Államok és Dél-Korea főbb katonai telephelyeiről.