Észak-Korea évek óta a legnagyobb hatótávolsággal bíró rakétáját lőtte ki
2017 óta nem volt példa arra, hogy egy ekkora hatótávolsággal bíró rakétát küldjön a levegőbe Észak-Korea, amely sorra hajtja végre az ehhez hasonló fegyvertesztjeit.
Feltételezések szerint Észak-Korea vasárnap egy olyan rakétát küldött levegőbe, amit legutóbb 2017-ben tett meg, azóta nem volt példa arra, hogy egy ilyen nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát teszteljen.
Dél-Korea szerint ez azt jelezheti, hogy az északi szomszédjaik nagyobb teszteket hajthatnak végre a jövőben, ami aggodalomra ad okot. A japán kormány szintén egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (IRBM) kilövéséről számolt be, ami a tokiói tisztviselők szerint elérte a 800 kilométeres hatótávolságot.
A rakéta végül a Koreai-félsziget keleti partjainál lévő vizekbe zuhant, ahol megsemmisült. A szakértők azt feltételezik, hogy 2017 óta ez lehetett Észak-Korea legnagyobb hatótávolságú tesztje.
A CNN a cikkében arról számolt be, hogy amerikai vélemények szerint ez egy IRBM-teszt volt, ami ebben az évben már a hetedik ilyen rakétakilövése volt Észak-Koreának. Az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA közölte, a Kim Dzsong Un vezette rezsim idén fokozza a rakétakísérleteit, megerősítve ezzel az Egyesült Államokkal szembeni védelmét.
Jól látható, hogy Észak-Korea első embere nem foglalkozik a korlátozásokkal, és a figyelmeztetésekkel, komolyan gondolják a fegyverarzenáljuk frissítését, és annak széleskörű tesztelését.
2017-ben hasonló tervet követett Észak-Korea, amikor a tesztjeit IRBM-ekkel kezdte, majd azt követően a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztelésével folytatták. Észak-Korea korábban megerősítette, nemrég két sikeres hiperszonikus rakétatesztet is abszolvált, majd egy vasúti kocsiról újabb rakétákat lőttek ki, melyek feltehetően ballisztikus rakéták voltak.
A legutóbbi tesztre reagálván a dél-koreai nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülést hívott össze, elemezvén a helyzetet, közösen az elnökkel. Az IRBM-ek hatótávolsága jellemzően 900 és 5,600 kilométer között mozog, míg az ICBM-ek hatótávolsága meghaladja az 5,600 kilométert.
A dél-koreai vezérkari főnök és a japán kabinetfőnök is azt mondta, becsléseik szerint a rakéta 30 percig lehetett a levegőben, elérve a 2,000 kilométeres magasságot, miközben megtette a 800 kilométeres távolságot – írja a CNA.