ENSZ: Észak-Korea a kibertámadások bevételeiből finanszírozza a rakétafejlesztését
Egy bizalmas ENSZ-jelentés arról értekezik, hogy Kim Dzsong Un kormánya számára az észak-koreai kibertámadások, különösen azok, amelyek kriptovaluta-eszközök ellen irányulnak, fontos bevételi forrást jelentenek.
A CBS birtokába került egy ENSZ-jelentés, amely azokkal az eszközökkel foglalkozik, amelyeket a rezsim használ annak érdekében, hogy kijátszhassa az ENSZ által bevezetett gazdasági szankciókat, az egyik legfontosabb ezek közül a rosszoldalú kibertámadások, amellyel folyamatosan pénzt tudnak szerezni.
Bizonyítékok láttak napvilágot, hogy észak-koreai kiberbűnözők 2020 és 2021 közepe között több mint 50 millió dollárt loptak el legalább három kriptovaluta-tőzsdéről, összesen pedig akár 400 millió dollárnyi vagyon felhalmozásáról is szó lehet.
A jelentés egy kivonata megjegyezte, hogy „jelentősen felgyorsult az új rövid és közepes hatótávolságú rakéták tesztelése és bemutatása, amelyek ballisztikus és irányítási technológiai fejlesztéseket is tartalmaznak“. Észak-Korea emellett „folytatta nukleáris és ballisztikus rakétaprogramjának fejlesztését“, megsértve ezzel az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
A Biztonsági Tanács tagjai között is feszültségeket okozott a helyzet. A kísérletekre válaszul az amerikaiak januárban szankciókat vezettek be öt észak-koreai tisztviselő ellen, újabb szankciókat kértek az ENSZ-től, majd zárt tanácsi ülést hívtak össze, amelyet Oroszország megpróbált megakadályozni.
Az ülésen végül Kína és Oroszország nem volt hajlandó aláírni az észak-koreai rakétaindításokat elítélő nyilatkozatot, de kilenc tanácstag nyilatkozatot adott ki, amelyben „jelentős eszkalációnak“ nevezték a közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta legutóbbi indítását, és a leghatározottabban elítélték a „törvénytelen akciót“.