Ismét hackertámadással akart bankot rabolni Észak-Korea
Phenjannak már 2016-ban sikerült végrehajtania egy több tízmillió dolláros „online bankrablást”, hogy valamiből finanszírozni tudják az atomfegyver-programjukat.
A The Daily Beast viszont most megtudta, hogy tavaly is megpróbálta egy hasonlót támadást végrehajtani a kommunista rezsim, azt pedig kétséget kizáróan nem erősítették meg a lapnak, hogy ez sikertelen volt.
Kim Dzsong Un és az észak-koreai rezsim rendkívül alacsony pénzállománnyal rendelkezik, ezért a hackereik egy csoportját arra képzik, hogy különböző kibertámadások segítségével külföldi országok bankjaiból szerezzenek jelentősebb összegeket.
Ezt pedig 2020 februárja körül megpróbálták az indonéz Bank Rakyat Indonesia nevű bankkal is – fogalmazott a lapnak több kiberbiztonsági szakértő. A szakértők úgy tudják, hogy a rezsim saját fejlesztésű malware bevetésével próbálkoztak a bank hálózatai meghackelésére.
Adrian Nish, a BAE Systems szakértője ugyan nem tudta megerősíteni, hogyan záródott a hackertámadás, viszont azt elmondta, hogy a birtokába jutott jelentések tanulsága szerint voltak pontjai az akciónak, amiben sikert értek el az észak-koreai hackerek.
Nish elmagyarázta, hogy ez a malware úgynevezett „késő fázisos eszköz” lehetett, amit a hackerek általában azt követően használnak, hogy hozzáfértek a célpontnak nyilvánított hálózathoz és felderítették az egész rendszert.
Az alkalmazott malware a „BEEFEATER” volt, amelyet 2016-ban az észak-koreai hackerek sikeresen bevetettek már a Bangladesh Bank ellen. A szóban forgó akcióval 81 dollárt loptak el a bangladesi pénzintézetből, méghozzá csalárd utalásokkal, amelyeket a SWIFT nevű átutalásos rendszeren keresztül hajtottak végre.
A The Daily Beastnek nyilatkozó egyik ENSZ-szakértő, aki észak-koreai ügyekkel foglalkozik, elmondta, hogy meg is lepődött volna, ha a rezsim nem bátorodott volna fel a bangladesi bank kirablásának sikerén, ugyanis ezt elismerően kiemelte, hogy nagy teljesítmény.