Jelentés: Észak-Korea bővítette atomfegyver- és rakétaarzenálját
Egy szakértőkből álló ENSZ Bizottság megállapította, hogy a kommunista rezsim folytatja azon fegyerprogramjainak fejlesztéseit, amely miatt szankciókat vetettek ki ellenük.
Az ENSZ-jelentés szerint Észak-Korea ugyanis továbbfejlesztette atomfegyver- és ballisztikus rakétaprogramját, ráadásul olyan kapacitások is bővítésre kerültek, amelyek kereteiben önállóan tudnak nukleáris anyagot előállítani.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztett jelentés szerint érzékelhetően nőtt Phenjan rakétatesztjeinek a száma és bár konkrétan atomfegyver- vagy interkontinentális ballisztikus rakétateszt nem történt, fejlesztik ezen kapacitásaikat is – írja a Deutsche Welle.
Mint a jelentés is felhívja a figyelmet, a phenjani rezsim érzékelhetően növelte a gyorsbevetésre és mobilitásra vonatkozó képességeit, valamint javította a rakétáinak ellenállóképességét is.
Új technológiákat is teszteltek, köztük hiperszonikus irányított tölteteket, amelyek a fegyverprogram fejlődését jelzik. A januárban bemutatott rövid- és középhatótávú rakéták pedig olyan képességeket mutattak, amelyek ballisztikus technológiákban is megtalálhatóak.
A jelentésben kiemelték, hogy Phenjan ezekhez a fegyverprogramokhoz hackertámadások útján szerzi a pénzt, különösen jelentős bevételük származott különböző kriptotőzsdékről ellopott pénzekből.
A rezsim ügyel arra is, hogy a hackertámadásokkal a rakétákról is tudjanak információt, know-how-t és technológiát szerezni, így ez is lényeges szerepet játszott az észak-koreai kibertevékenységekben.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa még 2006-ban vetett ki súlyos szankciókat Észak-Koreára, miután az első atomfegyver-tesztjüket hajtották végre. Akkor Phenjan szinte totális blokád alá került, az ENSZ pedig betiltotta ezeket a teszteket – ám erre a rezsim gyakorlatilag fittyet hányt.