Erősödhet idén a hazai ingatlanpiac, ezzel együtt azonban újabb jelentős áremelkedés is várható
Egyelőre sok a kérdés, az azonban biztos, hogy a drágulás nem áll meg.
A szakértők nem jósolnak drámai fellendülést az ingatlanpiacon, ugyanakkor abban egyetértenek, hogy idén az aktivitás növekedése várható, ami az árak emelkedését is magával hozza – akár kétszámjegyű mértékben. Ennek ellenére még mindig sok a bizonytalanság, főként a kormány ingatlanpiaci intézkedéseinek hatékonysága kapcsán.
Az elmúlt években a kormány célja egyértelműen az ingatlanpiac élénkítése volt, ám most már korlátozott források állnak rendelkezésre. Ennek érdekében alternatív finanszírozási lehetőségek bevonásával próbálják mozgásba hozni a piacot, például az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásával. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint azonban ez az összeg egy szűk réteg, mindössze 38 ezer ember kezében összpontosul.
A SZÉP-kártya felhasználásának módosítása szintén hatással lehet az ingatlanpiacra, noha ez az érintett magánszemélyek és cégek magatartásától függ. Ezenkívül a lejáró állampapírokból felszabaduló összegek is áramolhatnak az ingatlanszektorba, amit a közvetítő cégek milliárdos nagyságrendű növekedésként várnak.
Az aranyvízum program keretében harmadik országbeli állampolgárok befektetései is lendíthetik a piacot: a program lehetőséget nyújt 10 éves tartózkodási engedély megszerzésére, amennyiben az érintettek több százezer euró értékben vásárolnak magyar ingatlanalapokat.
Az ingatlan.com szerint idén a kevésbé fejlett magyarországi régiók, például Somogy és Békés megye is meglepetést okozhatnak: a békési ingatlanok iránti kereslet növekedhet a Romániával való határnyitás miatt, míg Somogyban a Balaton környéki befektetési kedv hozhat új lendületet.
Az árak azonban várhatóan tovább emelkednek, főként akkor, ha a kormány által tervezett intézkedések megvalósulnak. A Duna House 10–20 százalékos áremelkedést jósol az év során, míg az OTP Ingatlanpont ennél visszafogottabb, 10–12 százalékos növekedést prognosztizál. A tranzakciók száma 150 ezer fölé emelkedhet, a kifizetett állampapírokból érkező tőke pedig akár további 20 ezer eladást is generálhat.
Az 5 százalékos lakáshitel-kamatplafon és más hitelpiaci intézkedések is közvetett hatással lehetnek az ingatlanpiacra: a Duna House 10 százalékos hitelpiaci bővülésre számít, azonban az OTP Ingatlanpont arra figyelmeztet, hogy a kormányzat lépéseinek átmeneti jellege és a kamatszintek várható stabilitása miatt nem valószínű a korábbi fellendülés visszatérése.