Eredményes évet zártak a magyar nemzeti parkok
Több területen is fejlődtek és bővültek a hazai nemzeti parkok.
A 2024-es évben a magyar nemzeti parkok és az állami természetvédelem is kiemelkedő eredményeket ért el: az Agrárminisztérium közlése szerint 109 természetvédelmi beruházás valósult meg az uniós támogatások révén, összesen 42 milliárd forint értékben, ami mintegy 180 ezer hektárnyi területet érintett.
A természetvédelmi munkák mellett a nemzeti park igazgatóságok az ökoturizmus területén is jelentős előrelépést tettek. Az ország 700 ökoturisztikai létesítményének fele ma már a 10 nemzeti park igazgatóság kezelésében van, melyeket évente több mint 1,6 millió látogató keres fel.
Az idei év egyik legkiemelkedőbb turisztikai beruházása a Hortobágyon valósult meg: az európai uniós támogatásból megújult a Pásztormúzeum, a Körszín, a Hortobágyi Csárda, valamint a helyi vásártér is elkészült. A beruházás teljes költsége közel 3 milliárd forint volt.
A Kiskunsági Nemzeti Park is új információs központot létesített Bugacon, ami a Natura 2000 hálózatot és élőhelyeket mutatja be. A fejlesztés közel 300 millió forintból valósult meg.
Magyarország legnagyobb génbankjának modern épülete idén készült el Tápiószelén, közel 1 milliárd forintos beruházással. A világszínvonalú infrastruktúra megközelítőleg 100 évre biztosítja a magtételek eltarthatóságát.
Hatalmas elismerés, hogy a Bükk-vidék Geopark idén megkapta az UNESCO Globális Geopark címet. A Novohrad-Nógrád és a Bakony-Balaton geoparkokkal együtt Magyarország immáron három nemzetközileg elismert geoparkkal büszkélkedhet.
Végül, de nem utolsósorban a Ramsari Egyezmény célkitűzéseinek megfelelően idén is kiemelt figyelmet kapott a vizes élőhelyek megóvása: Tata városa 2018-ban elnyerte a „Ramsari Városi” címet, s jogot szerzett a 2025-ös Ramsari városok világtalálkozójának megrendezésére is, ami a Tatai Vadlúdsokadalomhoz kapcsolódóan valósul majd meg.