Érdekes megállapításra jutottak a tengeri csillagok kapcsán a tudósok
A tengeri csillagokról eddig azt gondolták, hogy karjaik, végtagjaik vannak, de egy új kutatás szerint az öt nyúlványuk sokkal inkább a fejükhöz tartozik.
A tengeri csillagok a tüskésbőrűek törzsébe tartoznak, és a kutatók szerint eddig is rejtély volt, hogy a kétoldali szimmetriájú ősből hogyan fejlődnek ötös álszimmetriájúvá. Egy kutatás pedig nemrégiben arra a megállapításra jutott, hogy a tengeri csillagok és más tüskésbőrűek szokatlan felnőttkori testfelépítése nem abból ered, hogy a test központi része, a törzs öt azonos részből áll.
A kutatócsoport génvizsgálatokkal jutott erre a megállapításra. Azt vizsgálták, hogy milyen gének vannak bekapcsolt állapotban az egyik tengericsillagfaj külső rétegeiben, majd ezeket összevetették gerincesekkel és a tüskésbőrűekkel rokonságban álló makkféreg külső rétegeiben lévő génekkel – írja a Telex a The Guardian beszámolója alapján.
A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a tengeri csillag „karjaiban” olyan gének vannak, amelyeket egyébként a gerincesek fejében lehet megtalálni. A tengeri csillagok „karjainak” különböző részei megfeleltek a fej különböző részeinek: a legelülső rész a „karok” közepéhez közel, a leghátsó rész pedig a széleikhez közelebb helyezkedett el.
Thurston Lacalli, a Victoria Egyetem munkatársa megjegyezte, egyszerűbben fogalmazva úgy lehet elképzelni a tengeri csillagok testét, mint „egy testetlen fejet, amely a tengerfenéken járkál az ajkain – az ajkakból csőlábakból álló rojtok nőttek ki, amelyeket a táplálékrészecskék szétválogatásának eredeti funkciójából kivontak, hogy a járást elvégezzék”.