Ármaximalizáció, exporttilalom, hatósági árak – többféle eszköz áll rendelkezésre az építőipari helyzet megoldására
A kormány beavatkozását várják az építőiparban az építőanyagok árának nagymértékű megugrása miatt, és ugyanezt sürgeti az Magyar Önkormányzatok Szövetsége is. A Market Építő Zrt. vezérigazgatója a hazai gyártás ösztönzését vagy ármaximalizációt javasol, míg az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) exportkorlátozást tanácsol.
Az Infostart beszámolója szerint jelentősen megemelkedett a faanyagok, az acél, a vegyi- és a szigetelőanyagok ára az elmúlt fél évben, akár két-háromszoros drágulással is számolnia kell annak, aki építkezik, vagy a közeljövőben szeretne belefogni a munkába. A Market Építő Zrt. vezérigazgatója az InfoRádiónak elmondta, hogy ennek hatására a gyártók és a kereskedők más építőanyagok árát is megemelték, de szerinte ez már egy egészségtelen szint, ami vizsgálatot, ellenőrzést és elemzést igényel.
Scheer Sándor szerint, bár a drágulást egy darabig veszteségként könyvelik el az építőipari vállalatok, előbb-utóbb azonban beépítik az árakba, ezzel pedig a megrendelőkre is hatással van a jelentős áremelkedés. A kormány jelezte, hogy beavatkozást tervez az ügyben, melyet Orbán Viktor elfogadhatatlannak nevezett, a Market vezérigazgatója szerint azonban többféle intézkedésre van szükség.
Megoldást jelenthet többek között a hazi gyártás ösztönzése, a hatósági árak bevezetése vagy az ármaximalizáló, a verseny ösztönzése, a támogatások, és Scheer Sándor szerint olyan helyzetek is akadnak, amelyek valamilyen kormányközeli megállapodással rendezhetők.
Az ÉVOSZ ezzel szemben az exporttilalom vagy korlátozás elrendelését javasolja a kormánynak a drámai helyzet megoldására, a szervezet szerint a hazai gyártású termékeket átmenetileg nem lenne szabad túlzott mértékben exportálni. Koji László, az ÉVOSZ elnöke az InfoRádiónak elmondta, hogy az olyan kulcstermékeknél, mint a fa, az acél, a kőzetgyapot és a szigetelőanyagok, regisztrációs kötelezettségre lenne szükség, amelynek segítségével ellenőrizni lehetne az egyes termékek exportját.