Ezt jelenti egy átlagos háznál a drámai mértékű építőipari áremelkedés
Míg korábban egy átlagos háznál 30-40 millió forintos költségekkel kellett számolni, mára ez akár 10 millió forinttal is többe kerülhet.
Az atv.hu a Telex cikkét összefoglalva azt írja, hogy több tényezőt kell számba vennünk, ha meg akarjuk tudni, mit kell hibáztatnunk az építőipari árak megdöbbentő mértékű elszállásáért. A dráguláshoz köze van az otthonteremtési támogatásokhoz, a szakemberhiányhoz, a járvány ideje alatt nem csökkenő, de az újraindulással még jobban növekvő kereslethez, az ellátási láncok akadozásához is.
Szintén fontos megemlíteni a német BASF ludwigshafeni vegyi üzemének leégését, amely szinte egyedüli beszállítóként látta el Európát egy bizonyos vakolatgyártáshoz szükséges alapanyaggal, de az Ever Given márciusi balesete, melynek során keresztbe állt a Szuezi-csatornán, ezzel akadályozva a többi szállítóhajó útját, ugyanígy tényező lehet.
A Bors arra hívta fel a figyelmet, hogy a faáru tavaly november óta több mint 60 százalékkal drágult, a vasanyag ára 64-68 százalékkal emelkedett, de a műanyagoknál is hasonló történt. A lap által megkeresett tüzépesek arról számoltak be, hogy ilyen mértékű drágulást még sosem láttak.
A Bors számításai szerint a külső szigetelőanyag-árak emelkedésével elmondható, hogy míg ősszel egy 100 négyzetméteres ház szigetelése 1,6 millió forintért már megoldható volt, ugyanez ma 2,4 millió forint körüli összegre rúg. A lap hozzátette, hogy egyes termékeknél a gyártási költségek változása nem indokolja az árnövekedést. Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke elmondta, hogy sokan felültek a drágulási hullámra.
Az atv.hu szerint egy olyan átlagos házat, amelynél korábban még 30-40 millió forintos költségekkel kellett számolni, most tízmillió forinttal is többe kerülhet felépíteni. Mindemellett az árak napi szinten változnak, ami megnehezíti a felújítási hitel igénylését, hiszen azt árakkal és ütemezési tervvel kell benyújtani.
A tragikus helyzet megoldására a szakemberek több javaslattal éltek, Orbán Viktor miniszterelnök pedig pénteken reggel bejelentette, hogy októbertől kiviteli korlátozás lesz érvényben az építőipari termékekre.