Drámai mértékben növeli az epilepszia kockázatát a várandós nők magas stresszszintje
Fontos lenne a stressz csökkentése a betegség elkerülése érdekében.
Az epilepszia világszerte becslések szerint 65 millió embert érint, és az egyik leggyakoribb neurológiai rendellenesség, most pedig jelentős előrelépés tehettek egy újabb rizikófaktor feltérképezése kapcsán.
A Japánban található Tottori Egyetem kutatói ugyanis összefüggést fedeztek fel a terhesség alatti pszichológiai stressz és a gyermekkori epilepszia kialakulása között. Korábbi kutatások már bizonyítottak rizikófaktorokat, ilyen volt egyebek között a méhlepény leválása, alacsony születési súly, illetve a mesterséges táplálékok.
A mostani tanulmány közel 100 000 ember adatait hasonlította össze, és a Kessler-féle hat tételből álló pszichológiai skálát alkalmazták, hogy értékeljék az anyai stresszt a terhesség első és második felében – írja a MedicalXpress.
Az eredményeket nézve azoknál az anyáknál, akiknél mindkét mérésnél magasabb volt a pontszám, 70%-kal nagyobb volt az epilepszia esélye a gyermekeiknél. A tanulmány kiemeli a várandós nők számára biztosítandó stresszmentes környezet fontosságát, amivel csökkenteni lehet a betegség kialakulásának esélyeit.
NE HAGYD KI
A kutatók ugyanakkor hozzátették, hogy a többi rizikófaktor így is jelentősebb veszélyt hordoz magában, így az alacsony születéskori súly 180, a tápszer pedig 203 százalékos kockázatot jelent. Bármilyen kromoszóma-rendellenesség pedig 2100 százalékkal növelte az epilepszia esélyét.