Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatja a ketreces állattartás betiltását
Az Európai Parlament a ketreces állattartás betiltását szorgalmazza, miután elsöprő többséggel megszavazta a gyakorlat megszüntetését.
Az ötlet eredetileg egy 2018 szeptemberében indított európai polgári kezdeményezésből származik, amely eddig legalább 18 tagállamban közel 1,4 millió aláírást gyűjtött össze az állatjólét érdekében.
Olga Kikou, a Compassion in World Farming EU vezetője és a „Vége a ketreces korszaknak” petíciót vezető polgárok egyike az Euronewsnak elmondta, hogy egyes állatok életük során soha nem hagyják el a ketrecüket.
A gazdák és a termelők érdeklődéssel, de némi aggodalommal is követik a vitát. Ha a tilalomra mégis sor kerülne, akkor a gazdaságok fejlesztésének felülvizsgálatára lenne szükség, ami Pekka Pesonen, az ágazatot képviselő Copa Cogeca szervezet főtitkára szerint akár eurómilliókba is kerülhet.
A Copa Cogeca együtt akar működni az európai intézményekkel, de úgy érzi, hogy nem tud minden kérdésre választ adni, beleértve az esetleges átmeneti időszak hosszát vagy a szükséges pénzügyi támogatás összegét. Azt is rossz szemmel nézi, hogy a kérés túlságosan homályos, és nem veszi figyelembe az ágazaton belüli termelés jelentős különbségeit.
A szervezet arra is rámutat, hogy a ketrecek eltűnése a mezőgazdasági ágazatban növelheti a termelési költségeket. Kikou és más állatvédők szerint azonban ez a kezdeményezés a Bizottság Farm to Fork stratégiájának része, amelynek célja a termelés környezeti és éghajlati hatásainak csökkentése.
„A ketreces tartással és a ketreces tartásról való elmozdulással reméljük, hogy egy fenntarthatóbb állattenyésztés felé fogunk elmozdulni. És végül, de nem utolsósorban, teljesen biztosak vagyunk abban, hogy a ketreces tartásról való elmozdulás nagyon is összhangban van a Farm to Fork stratégiával, amelyet ez a Bizottság is támogat” – mondta Kikou az Euronewsnak.
Az európai parlamenti képviselők szavazása arra szólította fel a Bizottságot, hogy készítsen értékelő tanulmányt arról, hogyan működne egy esetleges átmeneti időszak, és 2027-re álljon készen a tervek megvalósítására.