Lesújtó adatot közölt az ENSZ a járvány hatásáról
Az ENSZ munkaügyi szervezetének frissen nyilvánosságra hozott jelentése szerint legalább 100 millió munkás süllyedt szegénységbe világszerte a koronavírus-járvány ideje alatt.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) tanulmánya szerint a 2019-es adatokhoz képest 108 millióval több dolgozónál jelenthető ki, hogy szegénységben vagy mélyszegénységben él – szúrta ki az Euronews.
A szervezet beszámolója szerint ez azt jelenti, hogy az érintett dolgozók és családtagjaik naponta kevesebb, mint 3.20 dollárból (900 forint) élnek és kell fenntartaniuk a háztartást, kell élelmiszert rakniuk az asztalra.
A szervezet szerint ez elsősorban a járványnak a következménye, mivel annak megállítására valamennyi ország gazdasága szinte teljesen lezárt, mely kiesett munkaórákat, elvesztette munkákat és a jó munkákhoz való hozzáférés hiányát eredményezte.
„A szegénység felszámolásáért vívott küzdelemből mintegy öt évnyi munka lett semmivé, a szegénységi ráták most olyan 2015-ös szinten vannak” – fogalmazott a szervezet.
A jelentésből az is kiderült, hogy a járvány csak felnagyította az eddig is meglévő egyenlőtlenségeket a munkaerő piacon, mely elsősorban az alacsony képzetteket, a nőket, a fiatalokat és a menekülteket sújtja a leginkább.
Az ILO szerint például a nőknek legalább 5 százaléka esett ki munkából globálisan, míg ez a ráta a férfiaknál 3.9 százalék környékére tehető. Ezen felül őket sokkal inkább érintette, hogy kifizetetlen munkaóráik voltak és még az otthoni iskola miatt a gyermekek otthonmaradása által okozott teher is főleg rájuk hárult.
A szervezet beszámolója szerint a foglalkoztatási előrejelzések alapján nem fog elég munka teremtődni ahhoz, hogy a járvány által előidézett egyenlőtlenségeket megfelelően enyhíteni lehessen, így megvan a veszélye a hosszú távú, akár visszafordíthatatlan károknak.
Az ILO kijelentette, hogy koordinált intézkedések szükségesek a hosszú távú hatások elkerülése érdekében, melyek között szerepelhet a vakcinákhoz való hozzáférés kiterjesztése, a fejlődő országoknak nyújtott pénzügyi segély és az adósságok átrendezése is.