ENSZ: a globális élelmiszerválság nem a hozzáférhetőségről, hanem a megfizethetőségről szól
Az ukrajnai háború, az infláció, a szélsőséges időjárás és a klímaváltozás is fokozza az egyre súlyosabbá váló problémát.
Arif Husain, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) munkatársa kijelentette, a globális élelmiszerválság nem a hozzáférhetőségről, hanem a megfizethetőségről szól, hiszen az élelmiszerek rendelkezésre állnak, ám az árak borzasztóan magasak.
Kifejtette, hogy az ukrajnai háború „sok olajat öntött az egyébként is égő tűzre”, mivel az élelmiszerárak egyre csak emelkednek, amely a legrosszabb forgatókönyv alapján további 8,7 százalékos növekedéssel is járhat 2027-ig.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének adatai szerint az élelmiszerárak júliusban 13%-kal magasabbak voltak, mint egy évvel ezelőtt, eközben a műtrágya is egyre jobban drágul, ami szintén hozzájárul a magasabb élelmiszerárakhoz, mivel a költségeket a fogyasztókra hárítják.
Mindez a magas energiaárakkal és az ellátási lánc zavaraival együtt befolyásolni fogja a Világbank azon képességét, hogy a következő két évben reagálni tudjon az élelmiszertermelés növekedésére, ez a bizonytalanság pedig 2024 után is magasan tarthatja az árakat – írta a CNBC.
Husain úgy véli, ez a probléma később élelmiszerellátási válsággá alakulhat, ha nem sikerül megoldani a műtrágyahiányt, amelyet a szélsőséges időjárás és az éghajlatváltozás is súlyosbíthat, miközben az éhínség szélén állók száma a 2019-es 135 millióról 345 millióra ugrott.