Az ENSZ készen áll arra, hogy jóváhagyja az Izrael elleni háborús bűnökkel kapcsolatos vizsgálatot
Pakisztán és a Palesztin Hatóság állásfoglalást nyújtott be a tényfeltáró misszió létrehozásáról, amelyről csütörtökön szavaznak, mikor az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa rendkívüli ülést tart az ügyben Genfben.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa várhatóan vizsgálóbizottságot hoz létre a május 21-én véget ért 11 napos gázai háborút megelőző és azt is magában foglaló időszakban a palesztinok ellen elkövetett izraeli cselekmények kivizsgálására. A bizottság különösen a Gázában és Jeruzsálemben folytatott izraeli tevékenységet, valamint a szuverén Izraelen belüli vegyes városokban kitört etnikai zavargásokat vizsgálná. A 47 tagú testületben várhatóan megkapja a többségi szavazatot, a szöveg pedig különösen az izraeli intézkedésekkel kapcsolatos elszámoltatásra szólít fel.
„A bizottság felhatalmazást kapna arra, hogy ajánlásokat tegyen, különösen az elszámoltathatósági intézkedésekre vonatkozóan, mindezt a büntetlenség elkerülése és megszüntetése, valamint az ilyen jogsértésekért való jogi felelősségre vonás – beleértve az egyéni büntetőjogi és parancsnoki felelősséget – és az áldozatoknak való igazságszolgáltatás biztosítása érdekében”
– áll a határozatban.
A bizottság megvizsgálná „a nemzetközi humanitárius jog állítólagos megsértését és a nemzetközi emberi jogok minden állítólagos megsértését és visszaélését, amely 2021. április 13-át megelőzően és azóta történt, valamint a visszatérő feszültségek, az instabilitás és a konfliktus elhúzódásának minden mögöttes okát, beleértve a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási identitáson alapuló szisztematikus megkülönböztetést és elnyomást”.
Izrael ENSZ-képviselete Genfben azonnal reagált, megállapítva, hogy a szöveg nem tesz említést a Hamász által az izraeli városok és települések ellen kilőtt rakétákról. „A Hamászról nem tettek említést. Semmi említés a több mint 4300 rakétáról” – közölte, hozzátéve: „Felszólítjuk a tagállamokat, hogy szólaljanak fel és ellenezzék ezt a határozatot”.
A csütörtöki egy rendkívüli ülés lesz, a harmincadik, amelyet az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 2006-os megalakulása óta tart, melyből kilenc Izraelre összpontosított. Egyébként egyetlen más ország sem volt ennyi rendkívüli ülésszak tárgya. A múltban legalább öt tényfeltáró misszió foglalkozott izraeli katonai akciókkal, köztük a Hamász vezette „Nagy visszatérési meneteléssel”, valamint a korábbi gázai háborúkkal – írja a Jerusalem Post.