Az ENSZ történelmi lépésre készül, hogy leszámoljon a műanyagszeméttel
A határozatot egy újrahasznosított műanyagból készült kalapáccsal fogadták el a közgyűlés üdvrivalgásának közepette.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerdán megállapodott abban, tárgyalásokat kezd a világ első műanyagszennyezésről szóló globális egyezményéről, amely vízválasztó pillanat a bolygó számára. A Nairobi Környezetvédelmi Közgyűlésen közel 200 nemzet értett egyet egy kormányközi bizottság létrehozásával, amely 2024-ig tárgyalja és véglegesíti a jogilag kötelező érvényű műanyagegyezményt.
A tárgyaló felek széleskörű és határozott felhatalmazást kaptak a műanyaghulladék mindennemű formájának megcélzására; célkeresztbe kerülnek az óceánokban lebegő palackok, szívószálak és bevásárlószatyrok, valamint a mikroműanyagok is, amelyek az óceánok mélyétől kezdve a legmagasabb hegycsúcsokig megtalálhatók a levegőben, talajban és táplálékláncban.
A 193 ENSZ-nemzet – köztük olyan nagy műanyaggyártók, mint az Egyesült Államok és Kína – által jóváhagyott szerződési keret nem ír elő konkrét intézkedéseket, hatálya azonban a „forrástól a tengerig” terjed, és most először vezethet be korlátozásokat a műanyagok fosszilis tüzelőanyagokból való előállításával kapcsolatban. Az egyezség ipari újratervezést is megkövetelhet az újrahasznosítás megkönnyítése és az egyszer használatos termékek kivonása érdekében.
Ma a műanyagok kevesebb mint 10 százalékát dolgozzák fel újra, a 2019-ben előállított 460 millió tonna műanyag nagy része a hulladéklerakókba és óceánokba került. Az előrejelzések szerint 2040-re ez a mennyiség megháromszorozódik, így a kormányokra nyomás nehezedik a szennyezés miatti összefogás érdekében.
Becslések szerint percenként egy szemetesautó rakományának megfelelő mennyiségű műanyag kerül a vizekbe, amelynek nagyobb darabjai veszélyt jelentenek a tengeri madarakra, bálnákra és más állatokra, láthatatlan, mikroszkópikus részei pedig bejutnak a táplálékláncba, és elfogyasztjuk őket.
A sürgető helyzet miatt a szerződés megkötésére irányuló tárgyalásokat felgyorsítják, és az első fordulóra még idén sor fog kerülni. Diplomaták és természetvédők arra figyelmeztetnek, az egyezmény erejét a tárgyalásokon megmutatkozó politikai akarat mértéke fogja meghatározni – írta a phys.org.
Inger Andersen, az ENSZ környezetvédelmi vezetője szerint számos kényes témát kell a tagoknak megvitatniuk, beleértve a célkitűzéseket, az elszámoltathatóság és az ellenőrzés kérdéseit. A nagyvállalatok is támogatásukat fejezték ki egy kötelező érvényű megállapodás mellett, és azt sürgetik, az iparág szereplőit is vonják be a folyamatba.