Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Végleg megoldódhat az energiaválság, forradalmi technológiát fejlesztettek ki

Végleg megoldódhat az energiaválság, forradalmi technológiát fejlesztettek ki

Végleg megoldódhat az energiaválság, forradalmi technológiát fejlesztettek ki
Fotó: unsplash | illusztráció

Áttörésre készülnek, a kísérleti projekt már idén kezdetét veszi.

Japán technológiai áttörésre készül az energiatermelés területén, még idén elindul az Ohisama-projekt, amely egy kis méretű műholdat takar, melynek célja, hogy napenergiát gyűjtsön a világűrben, majd azt mikrohullámok formájában a Földre sugározza.

A mosógép méretű műhold egy kísérleti program része, amely új irányt jelölhet ki a megújuló energiaforrások kapcsán. A szatelit alacsony Föld körüli pályán kering majd, körülbelül 400 kilométeres magasságban. Itt egy két négyzetméteres napelem segítségével gyűjti össze a napfényt, majd azt elektromos energiává, végül mikrohullámokká alakítja.

Ezután a mikrohullámokat a Japán Suwa városába sugározza, ahol egy antennahálózat fogja azokat, és visszaalakítja felhasználható elektromos árammá. Az első kísérlet során az energiamennyiség mindössze egy kilowatt lesz, ami egy kávéfőző vagy mosogatógép egyórás működéséhez elegendő.

Bár az energiahozam egyelőre csekély, a projekt sikeres megvalósítása áttörést hozhat a globális energiatermelésben. A világűrből érkező napenergia előnye, hogy folyamatosan rendelkezésre áll – függetlenül a nappalok és éjszakák váltakozásától, a felhőktől vagy az időjárástól.

Ez érdemi előrelépés lenne a jelenlegi földi napelemekhez képest, amelyek teljesítménye számos környezeti tényezőtől függ. A koncepció mindazonáltal nem új: már 1968-ban felvetette Peter Glaser, a NASA mérnöke, de akkor még kivitelezhetetlennek tűnt a szükséges technológia és magas költségek miatt.

Az elmúlt évtizedben azonban a rakétatechnológia fejlődése – például a SpaceX újrahasznosítható eszközei – és a könnyebb anyagok megjelenése lehetővé tették, hogy a világűrben termelt energia reális lehetőséggé váljon – írja a BGR.