Emmanuel Macront kihozták a sodrából egy katonák által írt nyílt levéllel
Emmanuel Macron francia elnök kormánya kissé ingerülten reagált hétfőn, miután a szolgálatot teljesítő francia katonák egy csoportja nyílt levelet tett közzé, amelyben arra figyelmeztettek, hogy „polgárháború” készülődik az iszlamizmusnak tett „engedményei” miatt.
A levél, amelyet a jobboldali Valeurs Actuelles magazin honlapján tettek közzé vasárnap késő este, felidézte az ugyanezen kiadvány által múlt hónapban közzétett levelet is, azonban úgy tűnik, hogy azt egy még aktív szolgálatban lévő fiatalabb katona írta.
Gerald Darmanin belügyminiszter, Macron közeli szövetségese a második levél névtelen aláíróit „bátorság” hiányával vádolta, míg Florence Parly védelmi miniszter „durva politikai cselszövésnek” titulálva utasította el a levelet.
Jean Castex miniszterelnök eközben a Le Parisien című napilapnak azt mondta, hogy a levél a „szélsőjobboldal politikai manővere”, eközben a szélsőjobboldali Marine Le Pen, akit Macron legfőbb riválisának tartanak a jövő évi elnökválasztáson, üdvözölte a levelet. A kormány egyes tagjai őt hibáztatták a korábbi levél miatt is, amelyet egy maroknyi tiszt és mintegy 20 nyugdíjba vonuló tábornok írt alá.
„A tűz generációja”
„Nem a mandátumok meghosszabbításáról vagy mások meghódításáról beszélünk. Mi az országunk túléléséről, az önök országának túléléséről beszélünk” – áll a legutóbbi levélben, amelyet Macronnak és kabinetjének címeztek.
A levélírók magukat a hadsereg fiatalabb generációjához, az úgynevezett „tűz generációjához” tartozó, aktív szolgálatot látott katonáknak írták le. „Az életüket ajánlották fel azért, hogy elpusztítsák az iszlamizmust, amelynek önök engedményeket tettek a mi földünkön” – írták.
Olyan állítást is megfogalmaztak a levélben, miszerint a 2015-ös dzsihadista támadási hullám után indított Sentinelle elnevezésű franciaországi biztonsági műveletben szolgáltak, a vezetést pedig azzal vádolták, hogy egyes vallási közösségek számára „Franciaország nem jelent mást, mint a gúny, a megvetés vagy akár a gyűlölet tárgyát”.
„Ha polgárháború tör ki, a hadsereg fogja fenntartani a rendet a saját területén… Franciaországban polgárháború készülődik, és ezt önök is pontosan jól tudják” – áll a levélben. Az előző levéllel ellentétben a legújabb levelet a lakosság is aláírhatja, a Valeurs Actuelles szerint pedig hétfő délutánig több mint 160 ezren meg is tették.
„Ez lenne a bátorság?”
A katonai parancsnokság egyik magas rangú tisztje az AFP-nek azt mondta, hogy a fegyveres erők nem hagyják válasz nélkül a levelet.
„A parancsnokság határozottan emlékeztetni fog a kötelesség tiszteletben tartására” – mondta a neve elhallgatását kérő tiszt, hozzátéve, hogy a katonaság hitelességének fenntartásához elengedhetetlen a politikától való elhatárolódás megőrzése.
„Lehetnek személyes meggyőződések, de a fegyveres erők apolitikusak, és abszolút lojálisak a megválasztott elnökhöz. Ha valaki rosszul érzi magát, tiszta lelkiismerettel távozhat a hadseregből”
– fogalmazott a tiszt.
„Úgy vélem, hogy ha az ember a hadseregben szolgál, nem tesz ilyesmit rejtőzködve” – mondta Darmanin a BFM televíziónak.
„Ezek az emberek névtelenek. Ez lenne a bátorság? Névtelenségben maradni?”
„Ez egy durva politikai cselszövés része. Olyan retorikát, szókincset, hangnemet, utalásokat használ, amelyek a szélsőjobboldalra jellemzők” – mondta Parly ugyanennek a csatornának.
Elemzők szerint Macron az elmúlt hónapokban kissé jobbra tolódott annak érdekében, hogy megakadályozza, hogy Le Pen és Nemzeti Összefogás pártja kihasználja a 2020 végén elkövetett támadássorozatot, amelyet a nemrég Franciaországba bevándorolt szélsőséges iszlamistáknak tulajdonítottak.
Polgárháború „készülődik” – reagált Le Pen egy nyugat-franciaországi látogatása során. „Mindenesetre ez kockázatot jelent. Természetesen mindig fennáll a polgárháború kockázata. Ez nyilvánvalóan nem felhívás a lázadásra. Különben nem támogatnám” – mondta, hozzátéve, hogy a második levelet ugyanúgy üdvözölte, mint az elsőt.
Castex a múlt havi levelében „minden köztársasági elv, a becsület és a hadsereg kötelessége ellen irányuló kezdeményezésnek” nevezte a katonai személyiségek ritka beavatkozását a politikába. A fegyveres erők vezérkari főnöke, Francois Lecointre tábornok azt mondta, hogy azok, akik aláírták a levelet, a kényszernyugdíjazástól a fegyelmi eljárásig terjedő büntetésre számíthatnak – írja a France 24.