Sosem volt még ilyen emberi egy robotkéz, kulcsfontosságú áttörést értek el
Egyre jobb a kézügyességük, már nem csak a fogás, de a forgatás is megy nekik.
A Bristoli Egyetem kutatói jelentős fejlesztésekről számoltak be a robotkezek terén. Olyan megoldással rukkoltak elő, ami minden korábbinál kifinomultabb feladatok elvégzésére képes, és már azt is tudni vélik, mire fogják használni.
A tudóscsoport egy négyujjas robotkezet alkotott, amely ujjbegyeivel a tapintást is képes érzékelni. Emellett nem csupán megfogni képes a tárgyakat, de bármilyen irányba el is tudja forgatni azokat – írja a Cybernews.
A robotkéz ráadásul meg is tudja tartani a tárgyakat, ezt korábban még nem sikerült elérni a bristoli kutatóknak. A kézügyesség egyértelmű javulása egy sor feladat elvégzését lehetővé teszi, így akár különböző tárgyak válogatására is alkalmazhatják.
Az előállítása ugyanakkor most még meglehetősen körülményes, hiszen csaknem 19 kamera pásztázza a környezetét és 6000 érzékelővel rendelkezik. A robotkéz azonban képes az önfejlesztésre, ami szintén jól jöhet még a későbbiekben.
Az egyik legfontosabb fejlesztés a tapintás érzékelése, ezeket 3D-nyomtatással előállított tűszerű eszközök segítségével érték el, melyhez az ötletet az emberi bőr belső szerkezete adta. A későbbiekben a fejlesztőcsoport bonyolultabb folyamatokra is meg akarja tanítani a robotkezet, így egyebek között különböző dolgok összeszerelésére is.