Megrázó kérdés: képes-e az emberi elektrosztatikusság tüzet okozni?
Mindenki ismeri a nem túl kellemes jelenséget, de vajon okozhat-e nagy bajt?
Műszálas ruhák használata után égnek álló hajszálak, kiszállás után rázós autókilincs, ruhához dörzsölést követően elektromossá váló lufi – csak néhány példa, amivel a legtöbben vélhetően már találkoztak a hétköznapok során, esetleg fizikaórán. A Live Science most arra kereste a választ, hogy a statikus kisülés az apró kellemetlenségen túl okozhat-e akár komolyabb gondot is, például tüzet.
A statikus elektromosság legerősebb megnyilvánulása a Földön a villámlás. Ehhez képest az emberen felgyülemlő statikus töltés mennyisége százmilliárdszor kisebb, ez körülbelül annyi energia, amennyit egy tipikus LED-es jelzőfény egy másodperc alatt elhasznál.
Azonban „még ez a kis energiamennyiség is elegendő ahhoz, hogy károsítsa az érzékeny elektronikus eszközöket vagy tüzet okozzon” – árulta el a lapnak Pourya Shamsi, a Missouri Tudományos és Technológiai Egyetem teljesítményelektronikai mérnöke.
Kiemelte, hogy legtöbbször gyúlékony gőzök és gázok közelében lehet ebből komolyabb probléma. Mark Lambert, a Nyugat-Virginiai Állami Tűzoltóképző Akadémia igazgatója hozzátette, hogy a leggyakrabban benzinkutaknál keletkezhet emiatt tűzeset.
Shamsi azt javasolta, hogy a hasonló esetek elkerülésének érdekében érdemes megérinteni az autó ajtaját, mielőtt tankolni kezdünk: „ez levezeti a statikus elektromosságot, és megakadályozza az esetleges tüzet” – fogalmazott. Hozzátette, hogy ipari környezetben a statikus elektromosság a finomporokat is képes meggyújtani, legyen szó fáról, alumíniumról, vagy akár búzalisztről. Nem véletlen, hogy ennek kapcsán komoly előírásokat és biztonsági követelményeket léptettek életbe a modern üzemek többségében.