Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hiába az embercsempészek elengedése, továbbra is túlzsúfoltak a hazai börtönök

Annak ellenére, hogy több mint 2000 külföldi embercsempészt engedtek szabadon, a magyar büntetés-végrehajtási intézetek kapacitása továbbra is teljes kihasználtságon van.

...svg content...Fotó: Unsplash/engin akyurt
Bűnügy

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) által közölt adatok szerint 2023 július elejéig 2297 külföldi embercsempészt helyeztek szabadlábra. Ez a lépés jelentősen csökkentette a külföldi fogvatartottak arányát, amely a tavalyi év májusában mért közel 13 százalékról 5,7 százalékra esett vissza.

A börtönök infrastrukturális problémái azonban továbbra is fennállnak. Augusztusban várhatóan bezárják a győri büntetés-végrehajtási intézetet, az ott elhelyezett 165 fogvatartottat pedig más intézményekbe szállítják át, ám sajtóértesülések szerint további három büntetés-végrehajtási intézet bezárása is várható ősszel, bár ezt a BVOP egyelőre nem erősítette meg.

A 2023. december 31-i adatok alapján a magyar börtönrendszer 17 998 férőhellyel rendelkezik és 17 939 fogvatartottat őriz. Ez gyakorlatilag teljes kihasználtságot jelent, ám a korábbi évekhez képest már így is javulást mutat, hiszen az Eurostat adatai szerint 2013-ban a telítettség még 142 százalékos volt.

A túlzsúfoltság nem kizárólag magyar jelenség

A túlzsúfoltság nem kizárólag magyar jelenség, az elmúlt évtizedben ugyanis több európai ország, köztük Franciaország, Olaszország és Ciprus is kapacitáson felül működtette börtöneit, ugyanakkor Magyarország 2021-ben és 2022-ben is az első helyen állt Európában a százezer főre jutó elítéltek számában.

A helyzet enyhítésére 2015-ben akcióterv készült, melynek keretében nyolc új börtönt építettek volna, ám ezek a projektek végül nem valósultak meg.

A túlzsúfoltság miatt 2023 elején a kormány egy veszélyhelyzeti rendelet keretében úgynevezett reintegrációs őrizetbe helyezett több száz külföldi embercsempészt. A rendelet előírta, hogy a szabadulók 72 órán belül hagyják el az országot, a lépés azonban diplomáciai feszültséget okozott Ausztriával, amely ezt követően szigorúbb határellenőrzést vezetett be.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.