Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfedezték az első fémet, ami felmelegítve rugalmassá válik

Pusztán véletlen folytán felfedeztek egy olyan ötvözetet, amely merevebbé, egyúttal ruganyosabbá válik, amint megközelíti hőmérséklete a 727 Celsius-fokot.

...svg content...City University of Hong Kong
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A nemrégiben azonosított új fémötvözet egyedi, erősen torzított rácsszerkezetbe rendeződött részecskékből áll, rugalmi modulusa pedig a hőmérséklet emelkedésével növekszik, amire eddig még egyszer sem volt példa.

A Co25Ni25(HfTiZr)50 nevű nagyentrópiájú Elinvar ötvözet speciális tulajdonságait a City University of Hong Kong kutatói írták le először.

Amikor ezt az ötvözetet 1 000 kelvinre, azaz 726,85 °C-ra vagy még magasabbra melegítik, ugyanolyan merev, vagy még annál is szilárdabb lesz, mint szobahőmérsékleten, és fázisátalakulás nélkül tágul – bár az elméletben lágyulnia kellene, gyakorlatban ennek ellenkezőjét teszi.

Az Elinvar-effektus mellett a furcsa anyag szobahőmérsékleten körülbelül 2 százalékos rugalmassági határral rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kétszer annyi energiára van szükség a deformálásához, mint a hagyományos fémek esetében.

Mivel a rugalmasság nem vezeti el az energiát, és ezért nem termel hőt, ami az eszközök meghibásodását okozhatja, ez a szuperelasztikus ötvözet hasznossá válhat a nagy pontosságú eszközökben, például az órákban és a kronométerekben” – magyarázta Jang Jong Jang, a City University of Hong Kong Gépészmérnöki Tanszékének professzora.