Előregyártott szemüveg: a rendszeres viselés többet árt, mint használ
Akár tovább is ronthatja a látásunkat egy előregyártott szemüveg, az ugyanis teljesen figyelmen kívül hagyja viselője egyéni tulajdonságait.
Ma már egyre többet hallani az előregyártott szemüveg viselésének veszélyeiről, de úgy tűnik, nem lehet elégszer hangsúlyozni őket. A legnagyobb gond a drogériákban vagy szupermarketekben kapható dioptriás szemüvegekkel az, hogy nem veszik figyelembe az egyedi látási problémákat és szakmai kontroll nélkül kecsegtetnek „jobb” látási élménnyel. Ezek a szemüvegek például azonos jobb és bal oldali dioptriával készülnek, holott az emberek szeme nagyon gyakran nem egyforma, így a szemüveg az egyik szemet fölé-, vagy a másikat alákorrigálja – emeli ki az Origo.
Ezáltal pedig a nem megfelelő dioptriájú olvasószemüveg elrontja látásunkat távolra is, amely miatt állandó szemüvegviselővé válunk. De a szakértők arra is felhívták a figyelmet: egyéni paraméter a két szem távolsága is. Az előregyártott szemüvegek egy átlagos szemtávolságra vannak kialakítva, a lencsék középpontja azonban nem feltétlenül esik egybe a viselő szemének pupillatávolságával. Így a szemüveg sokkal jobban fárasztja a szemet és az agyat, viselése fejfájást, szemfáradtságot vagy homályos látást okozhat – részletezik.
Mivel az előregyártott szemüvegek vásárlását általában nem előzi meg szemészeti vizsgálat, előfordulhat, hogy a látásproblémák nem megfelelően diagnosztizáltak vagy korrigáltak. A személyre szabott lencsék elkészítését ellenben precíz és alapos szemvizsgálat előzi meg; csak ez garantálja, hogy valóban a látásunknak megfelelő, a személyes jellemzőinket és a két szem közötti fiziológiai különbségeket figyelembe vevő lencse és szemüveg készüljön. Ezek pedig kizárólag a szaküzletekben érhetők el.
De érdemes szót ejteni arról is, hogy az előregyártott szemüvegek általában olcsóbb, gyengébb minőségű anyagokból készülnek, ami befolyásolhatja a lencsék tartósságát és optikai tisztaságát. A lap cikkében még megjegyzi: ezek a szemüvegek legfeljebb arra valók, mint egy nagyító – gyorsan megnézni velük valamit –, de több percnyi, vagy különösen ennél hosszabb használatra már nem alkalmasak. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy aggasztó megállapításokat tettek nemrégiben kínai kutatók.
A szakemberek 50 ország több mint 270 tanulmányát tekintették át, hogy jobban megértsék a rövidlátás (myopia) egyre növekvő kockázatát a fiatalok körében. Bár a probléma kialakulásában számos tényező játszhat szerepet, nagyon úgy néz ki, hogy a koronavírus-járvány csak tovább rontotta a már egyébként is aggasztó helyzetet. Mindemellett arra figyelmeztettek: 2050-re már akár a gyerekek közel 40%-át érintheti a rövidlátás, így elengedhetetlenek lehetnek a különféle megelőző intézkedések – például az, hogy több időt töltenek a szabadban, így iskolai keretek között is.